کانون فرهنگیان اصفهان - isfkafa.ir
1:22 عصر شنبه، 11 مرداد 1393

دفتر احمدی نژاد تکذیب کرد!

بدهکاران بزرگ بانکی بطور غیر رسمی اعلام شد


سه ماه پس از آن که فهرست بدهکاران بانکی به رسانه های فضای مجازی درز کرد و مشخص شد که اطرافیان احمدی نژاد حضور بسیار پررنگی در این لیست دارند، رئیس دولت سابق سکوتش را شکسته و در نامه ای با امضای دفتر احمدی نژاد به تکذیب این خبر پرداخته است؛ نامه ای که در زمانی عجیب و در آستانه صدور حکم دادگاه فساد محمدرضا رحیمی منتشر می شود.

 دفتر محمود احمدی نژاد در حالی به فرار به جلو پرداخته و خواستار انتشار عمومی نام بانک‌های پرداخت کننده و نیز تاریخ و مبلغ وام‌های کلان به تفکیک اسامی شده است که این اسامی سه ماه پیش در رسانه ها منتشر شده و از سوی برخی نمایندگان مجلس نیز مورد تایید قرار گرفته است.

در فهرستی که منتشر شده بود، نام محمدرضا رحیمی معاون اول احمدی نژاد با هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان٬ اسفندیار رحیم‌مشایی یار غار او با هشت هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان و حمید بقایی با ۳۱۰۰ میلیارد تومان به چشم می خورد.

صادق محصولی٬ سعید مرتضوی و دانشگاه «ایرانیان» با مدیریت شخص احمدی نژاد هم به ترتیب با دو هزار و ۳۷۰ میلیارد تومان٬ هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان و هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از جمله بدهکاران بانکی ذکر شده بودند.

یکی از نمایندگانی که اسامی موجود در این فهرست را تایید کرد، عوض حیدرپور نماینده شهرضا بود که به خبرگزاری رسمی مجلس (خانه ملت) گفت: در لیست ارائه ‌شده بانک مرکزی درباره بدهکاران بزرگ بانکی، اسامی سرشناسی وجود دارند. بخش عمده‌ای از این افراد اطرافیان و منصوبان احمدی‌نژاد هستند. این افراد با جمع‌آوری منابع اعتباری به‌ویژه وام‌های کلان به‌دنبال صرف این بودجه‌ها در زمان انتخابات مجلس و ریاست‌جمهوری برای رأی‌آوری احمدی‌نژاد هستند.

پیش از وی هم ابراهیم نکونام عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داده بود که ۷۰ درصد بدهکاران بانکی با یک فرد در بدنه نظام مرتبط هستند. وی گفته بود:

چیزی نگذشت که چندین نماینده هم در نامه ای خواستار آن شدند که لااقل “فهرست بدهکاران بالای ۵۰ میلیارد تومان که بدهی معوق دارند” منتشر شود؛ اما باز هم خبری نشد. حالا کار به جایی رسیده که دفتر احمدی نژاد هم به تکذیب اصل خبر می پردازد.

اما نکته قابل تامل اینکه این نامه در زمانی منتشر شده است که معاون اول احمدی نژاد در همین روزها در انتظار گرفتن حکم خود به اتهام سوءاستفاده مالی از امکانات دولتی است. حکمی که وکیل او درباره اش ابراز نگرانی کرده است.

محمدرضا نادری وکیل رحیمی چند روز قبل در خصوص زمان صدور رای دادگاه معاون اول احمدی نژاد که بنا بود حداکثر تا پایان خردادماه صادر شود، گفت که قرار بود رای دادگاه صادر شود اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. وی تصریح کرد: ما هم نگران و منتظر رای دادگاه هستیم.

پرونده بیمه ایران یکی از پرونده های مهم رحیمی در دستگاه قضایی است. این تنها یکی از پرونده های اطرافیان احمدی نژاد است؛ پرونده هایی که محتوای همه آنها به نوعی به مفاسد بزرگ مالی ربط دارد.

این در حالی است که بسیاری از پرونده های نزدیکان احمدی نژاد هنوز رسانه ای نشده است. از جمله آن که مسئولان وزارت علوم دولت سابق متهم شده اند بخشی از بودجه اختصاص یافته به دانشگاهها را در ستاد انتخابی یکی از نامزدهای انتخاباتی هزینه کرده اند. این پرونده در دیوان محاسبات در حال بررسی است، اما درباره جزئیات آن اطلاع رسانی چندانی نشده است.

حالا پس از گذشت چند ماه از علنی شدن فساد اطرافیان احمدی نژاد، دفتر او نامه ای نوشته و خواسته است که اسامی بدهکاران بانکی منتشر شود.

در بخشی از این نامه آمده است: “مدتی است توسط شماری از فعالان سیاسی و رسانه‌ای و معدودی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی، ادعا و اتهامی مبنی بر قرار داشتن نام اطرافیان دکتر احمدی‌نژاد در فهرستی با استناد به «لیست محرمانه کمیته وصول مطالبات بانک مرکزی» مطرح و ارقامی در حد هزاران میلیارد تومان در این زمینه اعلام گردیده است؛ لکن تاکنون از سوی هیچ مرجع رسمی و ذیربط در این زمینه موضع‌گیری و اطلاع‌رسانی خاصی انجام نگرفته و همین عدم شفافیت بر شبهات و هم چنین سوء استفاده‌هایی در فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور افزوده است.

این در حالی است که در مواردی، حتی از یکی از نمایندگان مطرح کننده این اتهام درخواست شده که «چنانچه در بیان اظهار نظر کذب خود مُصِر هستند نسبت به انتشار عمومی نام بانک یا بانک‌های پرداخت کننده و نیز تاریخ و مبلغ این وامهای کلان به تفکیک اسامی اطرافیان آقای احمدی نژاد اقدام نمایند» که متأسفانه این درخواست تاکنون بدون پاسخ مانده است.”

به نظر می رسد در آستانه صدور حکم اولین متهم از اطرافیان احمدی نژاد، او تصمیم گرفته است فراری رو به جلو داشته باشد؛ فراری که بسیار دیرهنگام است.

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذراید
 

اخبار و مقالات را از طریق ای میل دریافت کنید:
خبرنامه