کانون فرهنگیان اصفهان - isfkafa.ir


9:58 صبح یک‌شنبه، 19 مرداد 1393

فانی:

دولت قبل سهمیه استخدام معلمان را "پیش خور" کرد!


فرارو- وزیر آموزش و پرورش گفت: مجلس در زمینه آزمون استخدامی دوره پیش‌دبستانی مصوباتی دارد و براساس آن افراد می‌توانند در آزمون شرکت کنند و استخدام شوند. این در حالی است که این مصوبه در دولت قبل پیش‌خور شده است. بدین معنا که افراد به صورت بسیار بی‌ضابطه و بدون آزمون استخدام شده‌اند.

 
فانی در مراسم نکوداشت روز خبرنگار که دیروز در خبرگزاری دانش‌آموزان (پانا) برگزار شد، افزود: بودجه وزارت آموزش و پرورش 20 هزار و 400 میلیون تومان است که نزدیک به 92 درصد آن صرف پرداخت حقوق معلمان می‌شود بنابراین کمتر از دو درصد که بالغ بر 420 میلیارد تومان است، باقی می‌ماند که آن را باید برای فعالیت‌های متعدد 105 هزار مدرسه صرف کنیم که از فعالیت‌های پرورشی گرفته تا تربیت‌بدنی را شامل می‌شود.


گزیده‌ای از اظهارات وزیر آموزش و پرورش در مراسم نکوداشت روز خبرنگار را می‌خوانیم:

 • خبرنگاران درباره موضوعاتی مانند علت واریز نکردن سرانه مدارس مدام از ما می‌پرسند و فکر می‌کنند پول داریم و در جیب خود نگه داشته‌ایم این در حالی است که بودجه ما محدود است.
 • لازم است فارغ از تولید خبر و کار خبرنگاری نشست‌هایی با اصحاب رسانه داشته باشیم و با هم حرف بزنیم تا به ادبیاتی مشترک بین جامعه خبری و آموزش و پرورش دست یابیم. در واقع نیاز به تقریب نگرش‌ها داریم که برای دستیابی به این هدف باید با یکدیگر تعامل داشته باشیم، البته تقریب نگرش‌ها به معنای یکسان‌سازی نگرش‌ها نیست.
 • این سوال مطرح می‌شود که آیا وزارت آموزش و پرورش در دولت یازدهم انتقادپذیر است یا نه؟ اعتقاد دارم سطح انتقادپذیری افزایش یافته است. آنقدر وزارت آموزش و پرورش کار و بدبختی دارد که اگر بخواهد پاسخ تمام موارد مطرح شده را بدهد، از کار اصلی خود بازمی‌ماند.
 • کمتر از 53 روز تا بازگشایی مدارس زمان باقی مانده است و ما همه انرژی خود را برای بازگشایی خوب و با کیفیت مدرسه‌ها متمرکز کرده‌ایم.
 • گاهی اوقات چیزهایی از قول من زده می‌شود که لید خبر ربطی به آن ندارد و حتی در شرح خبر نیز مطلب مرتبط با تیتر وجود ندارد این در حالی است که بسیاری از افراد فقط تیتر خبرها را مطالعه می‌کنند بنابراین تیترهای نابجا ذهن مردم را بهم می‌ریزد.

در حال حاضر ردیف استخدامی نداریم

 • مجلس در زمینه آزمون استخدامی دوره پیش‌دبستانی مصوباتی دارد و براساس آن افراد می‌توانند در آزمون شرکت کنند و استخدام شوند. این در حالی است که این مصوبه در دولت قبل پیش‌خور شده است. بدین معنا که افراد به صورت بسیار بی‌ضابطه و بدون آزمون استخدام شده‌اند. من با معاونت توسعه و مدیریت ریاست جمهوری در زمینه قرار دادن ردیفی برای آزمون پیش‌دبستانی جلساتی داشته‌ام، این در حالی است که دولت نیز گزارش استخدام‌های بی‌حساب و کتاب را در مجلس اعلام کرد.
 • ما در حال حاضر ردیف استخدامی نداریم. این در حالی است که حجم نیروهای آموزش و پرورش ناگهان 100 هزار نفر در دولت قبل افزایش یافته بود.
 • حدود 24 هزار معلم قبل از پایان دولت دهم، بازنشسته شدند اما پاداش بازنشسته‌ها را ما دادیم و چقدر زیرسوال رفتیم.
 • اتفاقات را همانگونه که هست انعکاس دهید تا مردم بدانند که آیا وزیر فرد بی‌عرضه‌ای است یا توانا؟
 • در دولت تخصصی‌ترین برنامه‌ریزی‌ها در حوزه آموزش و پرورش است و می‌توانم ادعای خود را در یک برنامه رسانه‌ای اثبات کنم.
 • در سال اول اجرای دوره 6.3.3 برای پایه ششم نیازمند 48 هزار معلم بودیم اما آماده‌سازی‌های لازم برای این کار انجام نشده بود. ما نمی‌توانیم این قطار را متوقف کنیم اما باید دست‌کم ضایعات آن را به حداقل برسانیم.
 • نتایج کنکور استخدامی کمتر از یک ماه آینده اعلام می‌شود و برهمین اساس قرار است نیرو استخدام کنیم. خبرنگاران می‌توانند چنین اقداماتی را تبلیغ و از وزارت آموزش و پرورش تشکر کنند. این تصمیم وزارت آموزش و پرورش چهار سال دیگر ثمرات خود را نشان می‌دهد.
 • میانگین سابقه خدمت در مناطق محروم کمتر از سه سال است و برخی معلمان پس از مدتی خدمت در این مناطق با پارتی بازی خودشان را به شهر اصلی‌شان منتقل می‌کنند در نتیجه مناطق محروم، محروم‌تر و مناطق برخوردار، برخوردار می‌شوند و این وضعیت ضدعدالت آموزشی است.

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذراید
 

اخبار و مقالات را از طریق ای میل دریافت کنید:
خبرنامه