کانون فرهنگیان اصفهان - isfkafa.ir


1:01 عصر جمعه، 15 مهر 1390

وزير آموزش و پرورش: تمامي معلمان بايد در دانشگاه فرهنگيان پرونده داشته باشند تربيت معلم جايگاه خود را در آموزش و پرورش از دست داده است.

وزير آموزش و پرورش در جمع اساتيد تربيت معلم گفت: دانشکده ويژه فرهنگيان زير نظر وزارت آموزش و پرورش تأسيس مي شود.


به گزارش سرويس « آموزش و پرورش» ايسنا- منطقه همدان، حميد رضا حاجي بابايي در ديدار با اساتيد مراکز تربيت معلم استان همدان ، افزود: آموزش و پرورش همدان يک گنجينه است که در آن افرادي با سابقه و بسيار کارآمد فعاليت داشته و دارند.

وي تربيت معلمان را رهبري کل نظام آموزشي دانست و افزود: مقام معظم رهبري اعتقاد ويژه اي به تربيت معلم دارند و تنها راه نجات آموزش و پرورش تربيت معلم است.

وزير آموزش و پرورش با بيان اينکه بايد اين گنجينه تربيت معلم را دوباره احياء کرد، اظهار داشت: تربيت معلم جايگاه وجودي خود را در آموزش و پرورش از دست داده و قرار بود به آموزشکده تبديل شود و در طول مدت هشت ماه تعداد 3 مصوبه در مجلس تصويب شد تا مراکز تربيت معلم تا حدودي احيا شوند.

حاجي بابايي عنوان کرد: گرايش به هنرستان نسبت به سال گذشته رشد پنج درصدي داشته است.

وي با اشاره به تأسيس دانشکده ويژه فرهنگيان اظهار کرد: تأسيس و گسترش هر دانشگاه بايد به تصويب وزارت علوم و تحقيقات برسد اما دانشگاه ويژه فرهنگيان به دليل اهميت آن به صورت مستقيم در شوراي عالي انقلاب فرهنگي مصوب شد.

به گزارش ايسنا، وزير آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در اين شورا مصوب شد که دانشگاه ويژه فرهنگيان زيرنظر وزارت آموزش و پرورش باشد.

وي تصريح کرد: ساخت و تأسيس دو پرديس ويژه پسران و دختران در هر استان دومين مصوبه‌ايست که در شوراي عالي انقلاب فرهنگي به تصويب رسيد.

حاجي بابايي تأکيد کرد: تمام قوانين حاکم بر دانشگاه ها در دانشکده ويژه فرهنگيان اعمال خواهد شد و تمامي مراحل جذب و آموزش آن به شيوه ساير دانشگاه ها است.

وي با اشاره به اينکه معلمان در دانشگاه فرهنگيان به روز مي شوند اذعان کرد: دانشکده ويژه فرهنگيان جايگاهي است که تمام معلمان را به روز مي کند و تمامي معلمان بايد پرونده اي در اين پرديس و دانشگاه داشته باشند.

وزير آموزش و پرورش با بيان اينکه معلم کارمند نيست، اظهار داشت: معلم عزيز است و جنس آن از جنس کارمندي نيست و به همين دليل معلمان نبايد همانند کارمندان تمام شش روز در هفته را کار کنند.

وي ابراز داشت: مقام معظم رهبري اعتقاد دارند که زمينه هايي در نظام آموزش و پرورش بايد کاملاً متحول شود و تغيير کند و من نيز به اين موضوع تأکيد دارم و اين تحول طبق سياست ها و برنامه هاي تحقيقاتي انجام شده اجرا خواهد شد.

حاجي بابايي تأکيد کرد: تا سه سال آينده تمامي مدارس کشور بايد به فناوري و تکنولوژي روز مجهز باشند.

وي تصريح کرد: با اضافه شدن مدارس سمپاد و نمونه دولتي به مجموع مدارس و با ورود اين مدارس به عرصه تعليم يک رقابت سنگين علمي بين مدارس ايجاد مي شود که اثرات آن در المپيادها و رقابت هاي علمي خواهيم ديد.

وزير آموزش و پرورش با بيان اينکه نوع مدارس‌داري بايد تغيير کند، گفت: از اين پس مدارس به مجتمع هاي آموزشي تبديل خواهد شد که در اين مجتمع ها از دوره پيش دبستاني تا متوسطه دانش آموز تحصيل مي کنند.

وي خاطر نشان کرد: در استان همدان بايد تا سال آينده چندين مجتمع آموزشي با تمامي امکانات از جمله آزمايشگاه هاي تخصصي و کارگاه هاي مجهز ساخته شود.

حاجي بابايي اذعان کرد: در اين مجتمع ها علاوه بر مديران تخصصي هر دوره، يک مدير ارشد به عنوان رهبر و هماهنگ کننده امور اين مجتمع فعاليت خواهد کرد.

وزير آموزش و پرورش اظهار داشت: بايد مديران آموزش و پرورش تمام فکر خود را به ساخت اين مجتمع ها معطوف کنند که مجتمع هايي با کيفيت علمي بالا تأسيس شود.

حاجي بابايي با بيان اينکه در آينده 60 هزار مشاور در مدارس حضور خواهند يافت، افزود: ساعات درسي و کتب بايد متناسب سازي شود و در يک دوره پنج ساله کليه نظام و کتاب ها در آموزش و پرورش تغيير و دوره پيش دانشگاهي حذف خواهد شد و تا چند سال هر روز شاهد تغييرات فشرده و بنيادين در آموزش و پرورش خواهيم بود.

وي ادامه داد: در پايان برنامه پنجم توسعه تمامي دانش آموزان رشته هاي رياضي و تجربي بايد آموزش هاي فني را بگذرانند که اين طرح در حال مطالعه و بررسي است.

وي موقعيت آموزش و پرورش در کشور را خوب ارزيابي کرد و ابراز داشت: تعامل و همکاري خوبي در کشور با برنامه هاي آموزش و پرورش مي شود و اين نشان مي دهد که آموزش و پرورش در کشور داراي اعتبار است.

به گزارش ايسنا، حاجي بابايي تمامي تغييرات در آموزش و پرورش را با هم مرتبط دانست و افزود: اگر يکي از برنامه ها و طرح ها انجام نشود کل برنامه تحول دچار مشکل مي شود.

وزير آموزش و پرورش در خصوص تعطيلي پنجشنبه ها گفت: تعطيلي پنجشنبه ها که در مجلس شوراي اسلامي به رأي گذاشته شد از 160 نماينده، 150 نماينده به آن رأي مثبت دادند و جامعه با اجراي اين طرح موافق هستند.

 

 

 

 

به اشتراک بگذراید
 

اخبار و مقالات را از طریق ای میل دریافت کنید:
خبرنامه