کانون فرهنگیان اصفهان - isfkafa.ir


10:46 صبح پنج‌شنبه، 11 تیر 1394

برد و باخت ها و درس هاي استيضاح


شايد بعد از راي عدم اعتماد مجلس به دكتر نجفي معرفي دكتر فاني به عنوان نماينده تشكل هاي فرهنگيان جهت احراز سمت وزارت، بارقه روشني از اميد به مدد تدبير دولت و نيز تلاش تشكل هاي صنفي و سياسي فرهنگيان بر جامعه ماتم زده فرهنگيان بود.

    با راي اعتماد مجلس و ارايه برنامه هاي پنجگانه وزير جديد اين اميد پررنگ تر شد اما ديري نپاييد كه جامعه فرهنگيان بنا به دلايل متعددي از جمله عدم پويايي و تحرك كافي وزارتخانه ونيز جذب ضعيف بودجه دچار ياسي ممتد شد كه تا امروز ادامه داشته و هرروز نيز عميق تر مي شود. اين ياس و نااميدي از جناب وزير با مشاهده توفيقات وزارت بهداشت و مقايسه دو وزارت با يكديگر تبديل به نقطه بازگشتي براي كنشگران صنفي شد كه راه خود را از اين وزير و سياست هايش جدا كرده و هر روز فاصله ها بيشتر و به همان نسبت تفاهم و تلاش براي درك مشتركي از فضا و شرايط كمتر شد. نامه و بيانيه ها و طومارهايي كه در اين برهه نوشته شدحكايت از اين افتراق و جدايي دارد كه ضعف روابط عمومي وزارتخانه و نيز تعامل ضعيف وزير با فعالان صنفي باعث شد كه ايشان نتواند آنچه توسط كنشگران صنفي بدنه فرهنگيان نام گرفت را متقاعد كرده و با خود همدل و همزبان و در نهايت همراه سازد.
    اين فضا زمينه ساز اعتراضات و تجمعات و تحصن هايي در سراسر كشور شد كه از اسفند ماه سال گذشته شروع شد اما به موازات رويدادهاي فوق آنچه نبايد از نظرها مغفول بماند ناسازگاري و ناراستي اكثر نمايندگان مجلس در بحث بودجه و نيز دخالت هاي نابجا و اعمال فشارهايي در بحث انتصابات مديران آموزش و پرورش است كه از طرفي ضرباتي مضاعف بر بدنه فرهنگيان وارد كرد و از طرف ديگر به شدت وزير را در موضع ضعف و تزلزل قرار داد كه نتيجه آن تقابل بيشتر ميان بدنه و وزارت شد. تا آنجايي كه بعضي از نمايندگان تندرو از تجمع اسفندماه فرهنگيان در مقابل مجلس حمايت كرده و آن را نوعي پناه آوردن فرهنگيان به مجلس عنوان كردند كه با هوشياري تشكل هاي صنفي وسياسي فرهنگيان، تير نمايندگان مدعي برسنگ خورد و بر هدف مراد ننشست.

    
    
به هر روي در هفته گذشته وزير آموزش و پرورش استيضاح شد كه اين استيضاح از دو منظر مورد بررسي و پردازش است:

    ١- عايدي اين استيضاح براي فرهنگيان جز مطرح شدن دوباره مشكلات و مطالبات آنان تقريبا نا چيز بود.


    
٢- تنها برنده اين پروژه غالب نمايندگان مجلس بودند كه به واسطه ضعف اعتماد به نفس وزير كه ناشي از پشت كردن و رويگرداني بدنه از او است در دو مرحله امتياز هاي قابل توجهي را از وزير دريافت كردند كه مرحله اول آن قبل از وصول استيضاح و مرحله دوم بعد از آن صورت گرفت. به طوري كه باعث شد نيمي از نمايندگان امضاي خود راپس بگيرند. آنچه در اين استيضاح كه اكثر موافقان آن نمايندگان اصولگراي مجلس هستند محرز است را به اين شرح مي توان مورد اشاره قرار داد:
    ١- اكثر نمايندگان موافق استيضاح مشكلاتي از جامعه فرهنگيان را بيان كردند كه ميراث دولت هاي قبل بوده ودر گذشته نيز وجود داشته اما هيچگاه در سنوات گذشته بابت اين مسائل وزيري به استيضاح كشانده نشد كه حتي اخطار هم دريافت نكرد بنابراين اينكه نمايندگان استيضاح كننده مجلس ادعا مي كنند هدف آنها براي استيضاح سياسي نيست و صرفا به خاطر نارضايتي فرهنگيان از شرايط است درست نيست.


    ٢- ميان دو نماينده طرفدار دولت كه يكي از آنها درصد بالايي از مشكلات فرهنگيان را گوشزد كرده و به طور منطقي به تحليل درستي از شرايط پرداخت و هم دولت و هم مجلس و هم حاكميت را در اين وضعيت شريك دانست اما از فرهنگيان صنفي زنداني نامي به ميان نياورد كه شايد مهم ترين خواسته امروز جامعه فرهنگيان باشد. نماينده ديگر متاسفانه آمار و اعداد و ارقامي مي داد كه با هيچ منطقي جور در نمي آمد آيا به راستي فقط يك ششم بودجه آموزش و پرورش صرف حقوق معلمان مي شود؟ يا در خصوص ١٧٦هزار صفحه مطلبي كه هر روز وارد فضاي علمي مي شود آموزش و پرورش چه نقشي مي تواند داشته باشد.


    ٣- يكي از نمايندگان اصولگراي موافق استيضاح بيان مي دارد همه تلاش ما اين بود كه استيضاح صورت نگيرد و مشكلات قبل از استيضاح حل شود حال سوال اينجاست اين چه مشكلي است كه اگر حل مي شد وزير استيضاح نمي شد. جواب اين سوال و نيت حقيقي استيضاح در ادامه سخنان اين نماينده بر ملاشده و انتصاب مديران به زعم ايشان ناكارآمد و بازنشسته و مشاوران سياسي اصلاح طلب و عدم توجه به جذب و نگهداري نيروهاي كارآمد را دليل استيضاح عنوان مي كند. با توجه به سابقه ايشان در دخالت هاي نا بجا در انتصاب مديران كل آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد در استان خودشان مبرهن است كه برخي نمايندگان اصولگراي تندرو مي خواهند براي دولت تعيين تكليف كرده و مدير اجرايي تعيين كنند حال آنكه وظيفه آنها قانون گذاري و نظارت بر آن است.


    ٤- نماينده اصولگراي ديگري ضمن بر شمردن مشكلات ديرينه آموزش و پرورش در انتهاي نطق خود به جلسه اي كه در بجنورد با فرهنگيان تا پاسي از شب داشته اشاره مي كند و اذعان مي دارد بسيار نگران كننده بود كه فرهنگيان شجاعي كه در دفاع مقدس حضور داشتند امروز براي مطالبه حقوق شان گريه و زاري مي كنند. بنده به عنوان رييس شوراي پيگيري مطالبات فرهنگيان استان خراسان شمالي كه مديريت جلسه مذكور را به عهده داشتم اعلام مي دارم اين جلسه به درخواست اين شورا با آقاي بطحايي، معاون پشتيباني وزير برگزار شد و به مدت چهار ساعت طول كشيد و مشكلات و دغدغه هاي موجود به طور كاملامنطقي بيان شد هرچند معاون محترم وعده هاي خوبي دادند كه برگشت كسري مقرري ماه اول تنها وعده اي بود كه اندك اميدي به اجراي آن است اما اين نماينده محترم و نماينده اي ديگر كه عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس بودند به طور ناخوانده و بدون هماهنگي قبلي وارد اين جلسه شدند كه باعث مسائلي شد كه خود مجالي ديگر مي طلبد. در نهايت بنده ضمن تقدير از نمايندگان واقعي ملت كه مشكلات فرهنگيان را بيان و پيگيري مي كنند از ساير نمايندگان مي خواهم قشر فرهيخته فرهنگيان و مشكلات آنها را دستمايه اهداف و اغراض حزبي و سياسي خود و مطالبات حقيقي آنها را وجه المصالحه قرار ندهند چرا كه فرهنگيان بيدار، ضمن فرياد عدالت خواهي و رفع تبعيض بين كارمندان به عنوان گروهي مرجع و موثر در بزنگاه هاي سياسي مي توانند تاريخ ساز باشند. هرچند به زعم بنده و بسياري از همكاران اين استيضاح منفعت و سودي براي بدنه فرهنگيان ندارد اما مي تواند درس مهمي براي تمام فعالان صنفي و سياسي فرهنگيان باشد تا با شناخت شرايط و نيز اولويت ها سعي در اتحاد و همدلي تمام تشكل هاي فرهنگيان كرده و از نفي و انكار يكديگر پرهيز كرده و با تجميع قوا و تشريك مساعي در عرصه نظر و عمل مسيري واحد و روشن را انتخاب كنيم و تا حد امكان از تعامل به جاي تقابل جهت مطالبه و وصول حقوق فرهنگيان استفاده كنيم به اميد آنكه وزير محترم به عهدي كه بعد از جلسه استيضاح با خداي خود بست وفا كند.

نويسنده: احمدرضا رحيم زاده

 


    

 

 

 

به اشتراک بگذراید
 

اخبار و مقالات را از طریق ای میل دریافت کنید:
خبرنامه