کانون فرهنگیان اصفهان - isfkafa.ir


0:11 صبح شنبه، 4 مهر 1394

پیام کانون فرهنگیان استان اصفهان به مناسبت مهرماه ۱٣۹۴


به نام خداوند جان و خرد

به نام خداوندی که قلم را آفرید و آن را شایسته سوگند خویش قرارداد. به نام یگانه آفریدگاری که انسان را به زیور « اندیشه» و «تفکر» آراست و او را امانتدار این ودیعه الهی قرار داد و با سلام و درود به اصحاب فکر و فرهنگ و پیشتازان علم و معرفت. بار دیگر فصل رویش «مهر» از راه می رسد و صحیفه نورانی معرفت با سرانگشت تلاش و تکاپو ورق می خورد و دروازه های آسمانی بینش و دانایی به روی صدها هزار دانش آموز و دانش پژوه آغوش می گشایند. همان گونه که فروردین نویدبخش حیات مجدد طبیعت است مهرماه نیز یادآور شور و شعف و جوشش و کوشش آموزندگان دانش و پرورندگان بینش است. آغاز سال تحصیلی جدید را به کلیه فرهنگیان پر تلاش « آنانی که علیرغم تمامی بی مهری های مسئولان، از امر خطیر تعلیم و تربیت دریغ نورزیده، کماکان مساعی خویش را صادقانه در راه آموزش و پرورش آینده سازان این مرز و بوم بکار گرفته  و می گیرند» و دانش آموزان خلاق و آینده سازان کشور، تبریک و تهنیت می گوییم.

 فرهنگیان بلند اندیش؛

هرچند پاسخ عملی مسئولان به اعتراضات فرهنگیان در چند سال اخیرهمان طور که به خوبی آگاهی دارید، نشان داد که قصد آنان عدم تمکین به حقوق انسانی شما بوده و اراده ای برای نگاه مسئولانه به مسایل آموزش و پرورش دیده نشده است بدیهی است که نقد دلسوزانه فعالان حقوق صنفی فرهنگیان نیز به همین جا ختم نشده و در این مختصرنمی گنجد. لذا ما حق خود می دانیم تا در فرصت مغتنمی در این خصوص به تنویر افکار عمومی فرهنگیان بپردازیم.

چه خوبست مسئولان در این مِهر، با مُهر تأیید بر خواسته های به حق صنفی شما، مِهری پربار و نویدآفرین بیافرینند تا حداقل کسانی که بخاطر بیان نظرات و حق طلبی خود به حبس و تعزیر و بلاتکلیفی گرفتار شده اند آزاد گردیده و از آنان دلجویی شود.

فرهنگیان صبور؛

در این فرصت مختصر تنها به چند نکته اشاره می نماییم:

1. گفته شده که معلمان ستون فقرات آموزش و پرورشند که می توانند فرهنگ شفاهی و کتبی را به فرهنگ رفتاری تبدیل کنند. اعتقاد ما این است که این ستون ها انتظار دارند که خورشیدهای معرفت ایران، یکبار دیگر طلوع کنند و این موتورهای محرکه ی جامعه، در سرنوشت خویش سهیم شوند تا بتوانند به مسئولیت های خطیر خود عمل کنند. نگاه عادلانه به این قشر را در بهبود کیفیت پژوهش و افتخارآفرینی فرهنگی برای این سرزمینِ تمام قد ایستاده، با تمام وجود طلب می کنیم.

2. رسیدن به هر هدفی از راه مخصوص آن ممکن می شود و اهداف مختلف، راه های متفاوتی هم دارند. اگر قائلیم که انتخاب مردم در سال ۹٢ پیام مشخصی داشت و در میان آن همه فشارها و تبلیغات و شعارها، فردی که به آرمان های ملّت نزدیک تر بود برگزیده شد پس نقشه راه هم باید بر همان مبنا ترسیم و تعیین شود. مدیران ناکارآمد با بینش و روش و منش گذشته و متمایز از مطالبات مردم نمی توانند آن تفکر را نمایندگی و مدیریت کنند و ما در بیشتر سطوح آموزش و پرورش مواجه با چنین مصائبی هستیم و نگران از اینکه آرمان ملّت به دست ناتوان و نامحرم چنین مدیرانی استحاله و مصادره شود.

3. تشکل های مدنی که به دست نامبارک دولت گذشته تا مرز نابودی کامل پیش رفتند، امروز نیاز به بازسازی و تجدید حیات دارند به ویژه با توجه به واقعیت های درونی آموزش و پرورش و بیماری های مزمنی که این ارگان فراگیر، گرفتار آن می باشد! تشکل های فرهنگی، علمی، سیاسی، اجتماعی و صنفی فرهنگیان نیازمند بازتعریفی از هدف گذاری ها و رفتار اجتماعی خود می باشند. ما باید بیاموزیم و متعهد باشیم که حرف و خواسته ی معلمان را نمایندگی کنیم و دغدغه ی فرهنگ و تعلیم و تربیت و پرورش شهروندان طراز اسلام و ایران زمین را داشته باشیم نه آنکه عِرض خود ببریم و زحمت دیگران را پیشه ی خود کنیم.

4. امروز پس از چند دهه، دیگر وقت آن رسیده که آموزش و پرورش عملکرد خود را محک بزند و با تحلیل خروجی های نظام تعلیم و تربیت، به تحلیل رفتار خود بپردازد. پوست اندازی جوانان امروز که در کلاس های آموزش و پرورش تربیت شده اند بسی تأمل برانگیز و نگران کننده است! اینان نه دل به حیات طیّبه سپرده اند و نه از هویتی مبتنی بر فرهنگ و منافع ملی برخوردارند! زنگ های خطر به صدا درآمده و اگر امروز این هشدار را نشنویم معلوم نیست که فردا چه سرنوشتی خواهیم داشت.

با امید به اینکه با اکسیر دانایی و توانایی مرزهای جدید علم و دانش و پژوهش را در نوردیم و با پیوند علم و ایمان قله های رفیع بهروزی و پیروزی و کامیابی را فتح نماییم.

پشت این ابرها آفتاب است              بادبان می کشد زورق صبح!

کانون فرهنگیان استان اصفهان

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذراید
 

اخبار و مقالات را از طریق ای میل دریافت کنید:
خبرنامه