کانون فرهنگیان اصفهان - isfkafa.ir


11:14 صبح یک‌شنبه، 4 بهمن 1394

رییس جمهور:

مجلس خانه ملت است نه خانه یک جناح


صبح پنجشنبه استانداران و فرمانداران سراسر کشور در سالن ٦٠٠ نفری تالار وزارت کشور گردهم آمدند تا رئیس‌جمهوری برایشان از بایدهاونبایدهای انتخاباتی سخن بگوید؛ درست مثل همان همایشی که خردادماه امسال در همان سالن برگزار شد؛ نهم خردادماه نخستین همایش بود و اول بهمن‌ماه، دومین آن. «روحانی» در نخستین همایش از لزوم شفافیت صندوق‌ها صحبت کرد که منجر به طراحی صندوق‌های شفاف شد. حالا در این همایش از مأموریت جدید «جهانگیری»، معاون اولش، خبر داد: «رایزنی با شورای نگهبان». او همچنین سخنان دیگری هم گفت؛ از لزوم اجرای «مُر قانون» صحبت کرد؛ او گفت که نمی‌خواهد حرف تلخی بزند و فقط به لزوم ناامیدنکردن مردم اکتفا کرد؛ سخنانی که هنگام ایراد آن چهره روحانی جدی بود. اما در کنار مشابهت‌های دو همایش استانداران و فرمانداران که خرداد و بهمن‌ماه برگزار شد، یک تفاوت وجود داشت؛ خردادماه آیت‌الله «جنتی»، دبیر شورای نگهبان، میهمان این همایش بود و سخنرانی کرد ولی در همایش اخیر خبری از حضور او نبود.


درخواست از وزرای کشور و اطلاعات

«حسن روحانی» با تأکید بر اینکه باید بگذاریم خانه ملت آینه ملت باشد، گفت: «مجلس خانه ملت است؛ نه خانه یک جناح و دولت طرفدار جناح و حزب و کاندیدای خاصی نیست و با این وضعیت جهانی، باید بهترین‌ها به مجلس بروند». به گزارش خبرگزاری‌ها، رئیس‌جمهوری تأکید کرد: «همان‌طور که رهبری فرمودند، مر قانون باید عمل شود؛ نه مر سلیقه و از وزرای کشور و اطلاعات خواسته‌ام مجدانه با شورای نگهبان همکاری و رایزنی کنند».

رئیس‌جمهوری در نخستین همایش استانداران و فرمانداران که خردادماه برگزار شد، خطاب به آنها گفته بود: «به همه شما به صراحت می‌گویم در ماجرای انتخابات در برابر هیچ حزب، جریان و گروهی مرعوب واقع نشوید و درعین‌حال در برابر هیچ جریانی نیز مفتون نباشید و به آنچه حق و اصل است پایبند باشید، زیرا انتخابات یعنی عدالت و عدالت یعنی فرصت برابر برای همه مردم».


آیا همه التزام آنان باید به همین مسائل باشد

رئیس‌جمهوری در ادامه افزود: «این روزها زمان بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات است و البته باید همه کاندیداها به دین و آیین خود متعهد و ملتزم به قانون اساسی و ولایت فقیه باشند اما آیا همه التزام آنان باید به همین مسائل باشد؛ پس محیط‌زیست، صنعت، توسعه، رفع رکود، بی‌کاری و رونق اقتصادی چه می‌شود؟». او با طرح این سؤال که آیا امیرالمؤمنین علی(ع) هم زمانی که می‌خواستند حاکم و فرمانداری تعیین کنند، فقط به نماز شب‌خواندن، حضور او در نماز جماعت، پرداخت زکات و امثال اینها توجه می‌کردند یا توانمندی، کاربلدی، مدیریت و فهم او از جامعه را نیز ملاک عمل قرار می‌دادند؟ گفت: «اگر فقط عبادت و ایمان ملاک بود، چه کسی از قنبر در کنار امیرالمؤمنین(ع) برتر بود؟ چرا حضرت‌علی (ع) او را فرماندار نکردند؟ حضرت امیرالمؤمنین(ع) علاوه بر این ویژگی‌ها، کارآمدی و سیاست‌مداربودن افراد را نیز ملاک قرار می‌داد و حالا اگر آن فرد جایی اشتباه هم می‌کرد، حضرت او را مورد عتاب قرار می‌دادند». رئیس‌جمهوری با طرح این سؤال که چرا آدرس غلط به مردم می‌دهیم و فقط التزام به دو اصل را ملاک قرار می‌دهیم، افزود: «میزان‌الحراره‌های انتخاباتی باید درست کار کنند. در شرایط امروز منطقه، سیاست پیچیده جهانی و معضلات پیچیده پیش‌روی کشور، که اداره امور را سخت‌تر از همیشه کرده است، ما باید بهترین‌ها را به مجلس شورای اسلامی بفرستیم».


مُر قانون ملاک عمل باشد نه مُر سلیقه

«روحانی» ادامه داد: «ما هم به تبعیت از مقام معظم رهبری تأکید داریم که در بررسی صلاحیت‌ها باید مر قانون ملاک عمل باشد و نه مر سلیقه». رئیس‌جمهوری که سخنانش با تشویق حاضران حمایت و تأیید می‌شد، ادامه داد: «قانون اساسی برای یهودیان، زرتشتیان، آشوریان و ارمنی‌های کشورمان که جمعیت قابل‌توجهی هم ندارند، حق برخورداری از نماینده قائل شده که این هم خیلی خوب است، اما اکنون آیا ما باید یک جناحی در کشور را که جمعیت خود و هوادارانش به حدود ١٠‌ میلیون‌نفر می‌رسد، نادیده بگیریم؟ آیا باید قانون اساسی را این‌گونه تفسیر و اجرا کنیم؟». روحانی افزود: «مجلس شورای اسلامی نامش خانه ملت است نه خانه یک جناح؛ بگذاریم خانه ملت آیینه واقعی ملت باشد و متعلق به همه مردم. البته که دراین‌میان جناح‌ها و احزاب مختلف باید بهترین‌ها را به مردم معرفی کنند و باید بر امر انتخابات هم نظارت بشود، اما معیار در همه این مراحل باید فقط قانون باشد».
رئیس‌جمهوری در نشست خردادماه هم مطالب مشابهی گفته بود: «همه ما درون جامعه اسلام، قانون ‌اساسی، انقلاب، امام (ره) و رهبری را قبول داریم، بنابراین هر گروه، جناح و حزبی که قانونی است، باید بتواند فعالیت قانونی کند. معیار صلاحیت و عدم صلاحیت افراد در چارچوب قانون، برمبنای نظر مراجع قانونی است و نه چیز دیگر. به‌هیچ‌وجه در انتخابات به اتهامات و شایعات نمی‌توانیم توجه کنیم».


هیچ مقامی بدون رأی مستقیم و غیرمستقیم مردم مشروعیت ندارد

رئیس‌جمهوری تأکید کرد: «نکته مهم بعدی آن است که باید بدانیم اداره کشور متعلق و در اختیار مردم است؛ صاحب و ولی‌نعمت کشور و ما مردم هستند و هیچ مقامی در این کشور بدون رأی مستقیم و غیرمستقیم مردم مشروعیت ندارد. اگر این مهم را قبول داریم، که البته همه هم قبول دارند و تصریح قانون اساسی نیز به این است، پس باید بدانیم که کار بسیار بزرگی پیش‌رو داریم».

«روحانی» با بیان اینکه مهم‌ترین و بزرگ‌ترین کارکرد دولت یازدهم در عرصه سیاست داخلی در انتخابات هفتم اسفند، به نمایش درخواهد آمد، افزود: «همه باید دست به دست هم دهیم تا انتخاباتی پرشور برگزار شود و مردم ناامید نشوند. بگذاریم همه مردم پای صندوق‌های رأی بیایند».


اگر یک جناح باشد و یک جناح نباشد، نیازی به انتخابات نیست!

او افزود: «همه باید بیایند پای صندوق، اگر کسی با نظام مسئله دارد او هم بیاید، همه باید پای صندوق بیایند اما زمانی که ما شور و حرارت ایجاد کنیم». رئیس‌جمهوری در ادامه سخنانش جمله‌ای گفت که با به‌پایان‌رسیدن آن جمله، خودش خنده‌اش گرفت و تشویق حضار را در پی داشت: «اگر یک جناح هست و یک جناح نیست، خب نیاز به انتخابات نیست؛ همان‌ها دوباره تشریف ببرند مجلس!». «روحانی» افزود: «همه باید برای ایجاد فضایی رقابتی و امیدآفرین تلاش کنیم تا شاهد حضور حداکثری در انتخابات باشیم چراکه این کشور متعلق به همه است و همه بخش‌ها، گروه‌ها و جناح‌ها باید بتوانند نمایندگان خودشان را در خانه ملت داشته باشند». او پیش از این در اولین همایش استانداران و فرمانداران گفته بود: «انتخابات بدون رقابت امکان‌پذیر نیست و باید همه شرایط رقابت را فراهم کنیم تا الگوی جمهوری اسلامی ایران را آن‌گونه ‌که شایسته است، به دنیای اسلام، منطقه و جهان معرفی کنیم». حالا روحانی در دومین همایش استانداران و فرمانداران تأکید کرد: «احراز صلاحیت واقعی، متعلق به مردم است و این ملت بزرگ است که پای صندوق رأی آن کسی را که بهتر و اصلح است، برمی‌گزیند. البته در همه جای دنیا، سیستم‌های نظارتی و فیلترهایی وجود دارد که بیشتر در ساختار احزاب آن کشورها تعبیه شده و احزاب برای حیثیت خودشان و اقبال عمومی کشور، سعی می‌کنند بهترین‌ها را در معرض انتخاب مردم قرار دهند و به نهادهای تصمیم‌گیری و اداره کشورهایشان بفرستند». رئیس‌جمهوری گفت: «البته در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، وضع به این شکل نیست و قانون اساسی ما اداره کشور را به سمت سیستم حزبی نبرده است که می‌توانیم در آینده درباره این موضوع اندیشه کنیم، اما امروز باید با همین قانون اساسی، کار را به بهترین شیوه پیش ببریم».


رایزنی با شورای نگهبان؛ مأموریت جهانگیری


«
روحانی» با اشاره به اینکه وظایف و اختیارات بخش‌های اجرائی و نظارتی در انتخابات در قانون اساسی و قوانین موضوعه مشخص شده است، افزود: «گاهی این مرزها به هم خیلی نزدیک شده و گاهی نیز مخلوط می‌شوند؛ بنابراین باید خیلی دقت کنیم. به نظرم بهترین راه، گفت‌وگو، مذاکره و مشورت است و از وزرای کشور و اطلاعات خواسته‌ام به‌طور کامل با شورای نگهبان همکاری و تعامل کنند و رایزنی‌های خودمان را استمرار می‌دهیم». رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه به معاون اول خود نیز مأموریت داده است در این زمینه رایزنی کند، ادامه داد: «امیدوارم همان‌طورکه همیشه با خردورزی و ایمان به خدا کارها را پیش برده‌ایم، از این عرصه نیز با موفقیت عبور کنیم. قرار نیست ما دین خودمان را برای نماینده‌شدن دیگران بفروشیم. ما می‌خواهیم اخلاق اسلامی در همه عرصه‌ها حاکم باشد و کسی دیگران را تخریب نکرده و آبروی کسی را نریزد».
او خردادماه وعده داده بود «در انتخابات اسفندماه، رئیس‌جمهوری به عنوان مجری قانون‌ اساسی وارد عمل خواهد شد». روحانی هفته گذشته نیز در یک نشست خبری در واکنش به رد صلاحیت‌های صورت‌گرفته توسط هیأت‌های نظارت شورای نگهبان، گفته بود: «اطلاعات اولیه‌ای که به من داده‌اند، خوشحال‌کننده نبود. در مرحله ثبت‌نام شاهد استقبال خوبی بودیم و نتایج بررسی‌های هیأت‌های اجرائی نیز امیدوارکننده بود، اما اکنون برخی احراز صلاحیت نشدند که امیدواریم شورای نگهبان به آنها رسیدگی کند و اگر کسی احراز صلاحیت نشده، شورا دخالت کند و من نیز به عنوان رئیس‌جمهور از همه اختیاراتم در این زمینه استفاده می‌کنم».

 

دولت بی‌طرف است

روحانی در ادامه خطاب به استانداران و فرمانداران تأکید کرد: «دولت به طور قانونی و طبیعی در انتخابات بی‌طرف است و تلاش خود را متمرکز و وقف اجرای قانون اساسی و قوانین موضوعه می‌کند». او سپس درخواستی هم از آنها داشت: «مصرا از همه همکاران دولت می‌خواهم تلاش خود را برای عدم مداخله و موفقیت در این آزمایش الهی به‌کار گیرند و اجرای مر قانون اساسی را سرلوحه خود قرار دهند تا انتخاباتی سالم، رقابتی، پرشور و بانشاط در امنیت کامل برگزار کنیم». او افزود: «ما به عنوان دولت اعتدال باید قانونا بی‌طرف باشیم، اما دلمان می‌خواهد معتدلان به مجلس بروند و این آرزوی ماست اما قانونا‌ و عرفا حق مداخله نداریم و باید تلاش کنیم انتخابات سالم برگزار شود و به هر حال همه جناح‌ها باید بتوانند نمایندگان خود را به مجلس بفرستند».  رئیس‌جمهوری پیش از این گفته بود: «دولت به‌هیچ‌وجه به عنوان حامی این جناح یا آن جناح، وارد انتخابات و درگیر جریان‌های سیاسی نخواهد شد، زیرا دولت، فرای جناح‌ها، احزاب و تجمعات سیاسی است و فقط به عنوان مجری قانونی وارد عمل می‌شود. درست است که دولت باید پایش را از رقابت‌های سیاسی بیرون بکشد، اما نباید این‌گونه باشد که قوای دیگر و شبه‌دولتی‌ها و سایر جمع‌های قدرتمند حق داشته باشند به عنوان حامی جریان‌های سیاسی وارد انتخابات شوند». او افزوده بود: «مبادا در هیچ‌کجا به سمع و گوش کسی این حرف بخورد که دولت، سپاه، ارتش، صداوسیما، استاندار و فرماندار یا دفتر امام‌جمعه، طرفدار نامزد خاصی است زیرا این حرف برای انتخابات سم است. همه مقامات و صاحبان قدرت و مدیران رده‌بالای کشور که مسئولیتشان فراتر از احزاب و جناح‌هاست، باید به شیوه‌ای عمل کنند که این تهمت به آنها زده نشود».

بدون استثنا به همه اهداف اصلی در مذاکرات هسته‌ای دست یافتیم

«روحانی» پیش از آنکه به مسئله انتخابات بپردازد، در ابتدای سخنان خود با تبریک ایام پرشکوه پیروزی ملت عزیز ایران، در پرونده پیچیده هسته‌ای و دستیابی به حقوق ملت بزرگ این سرزمین پس از فرازونشیب ١٢ساله و مذاکرات نفس‌گیر٣٠ماهه، گفت: «باید از فضای به‌وجودآمده، به نحو شایسته‌ای بهره‌برداری شود. موفقیت ملت ایران در این پرونده، یکی از بزرگ‌ترین موفقیت‌های نه‌تنها ایران اسلامی، بلکه همه کشورهای در حال توسعه در برابر قدرت‌های بزرگ بود». رئیس‌جمهوری تأکید کرد: «با لغو قطع‌نامه‌های ضدایرانی، ما تقریبا بدون استثنا به همه اهداف اصلی در مذاکرات هسته‌ای دست یافتیم».  رئیس‌جمهوری افزود: «ما با شعار پشت تریبون می‌خواهیم قطع‌نامه‌ای را لغو کنیم و با شعار هم لغو نخواهد شد. ما در خود سازمان ملل و در شورای امنیت و توسط همان اعضایی که این قطع‌نامه‌ها را تصویب کردند این قطع‌نامه‌ها را لغو خواهیم کرد و همه قطع‌نامه‌های شورای حکام را که توسط اعضای این شورا در آژانس بین‌المللی هسته‌ای تصویب شده است، توسط همان اعضا لغو خواهیم کرد».

او ادامه داد: «این ادعا ادعای بزرگی بود و حدود یک‌سال‌و‌نیم قبل در سخنرانی‌ها مطرح شد و من به تیم مذاکره گفتم لغو قطع‌نامه‌ها اولین خط قرمز من در بحث مذاکرات هسته‌ای است و باید همه قطع‌نامه‌ها علیه ایران لغو شود و خط قرمز دوم تحریم‌هاست و همه تحریم‌ها باید برداشته شود».

روحانی ادامه داد: «سایر موضوعات را می‌شد با فرازونشیب پذیرفت حالا سانتریفیوژ پنج ‌هزار تا است یا شش ‌هزار تا یا شش ‌هزار و ٤٠ تا، اینها چیزهای مهمی نیست. در یک مسئله ملی و بین‌المللی ما باید به اهداف بلند و اصلی که سرنوشت ملت با آنها گره خورده را حل‌وفصل کنیم».

او ادامه داد: «کاری که در بحث مذاکرات انجام شد کار عظیمی بود افرادی را نیاز داشت که تجربه کافی در این کار داشته باشند، زبان بین‌المللی را بفهمند، زبان حقوقی را بدانند، سابقه این امر را بدانند».

روحانی افزود: «کشورهای مختلفی گرفتار موضوع هسته‌ای بودند که از جمله آن می‌توان به کره ‌جنوبی اشاره کرد که وزیر خارجه این کشور در شورای حکام حاضر شد و به خاطر غنی‌سازی که در چند آزمایشگاه کرده بودند عذرخواهی کرد و این کشور مراکز آزمایشگاهی را در این ارتباط تعطیل و تمام افراد را دراین‌باره دستگیر و به دادگاه تحویل دادند و تمام وسایل را منهدم کردند. وقتی به کشور لیبی هم درباره فعالیت‌های هسته‌ای‌ تذکر دادند، هرچه که در این ارتباط داشت بار کشتی کرد و به آمریکا فرستاد».


حداقل ٣ بار دستور قطع مذاکرات را دادم

رئیس‌جمهوری گفت: «این کار انسانی نبود که ما بگوییم غنی‌سازی را ادامه می‌دهیم، تحقیق و توسعه را ادامه خواهیم داد، مرکز غنی‌سازی زیر کوه که از نظر آنها معنا و مفهوم خاصی دارد را تعطیل نخواهیم کرد. ماهیت آب‌سنگین رآکتور اراک باقی خواهد ماند و به صورت مدرن‌تر تکمیل می‌شود». روحانی اضافه کرد: «ما گفتیم مواد هسته‌ای که گفته می‌شود انبارشدنش خطرناک است ما حاضریم در یک بازار بین‌المللی و با یک کشور پیشرفته مبادله کنیم و نه از بین ببریم. من در سازمان ملل به این نکته اشاره کردم زمانی ما توافق خواهیم کرد که تمامی تحریم‌های اقتصادی بالمره لغو شود که وزرای خارجه ١+٥ در نیویورک به وزیر خارجه ما گفته بودند که رئیس‌جمهور شما حرفی زده که شدنی نیست، مگر می‌شود همه تحریم‌ها یک روزه برداشته شود». او ادامه داد: «ما امروز و بعد از ٣٠ ماه مذاکره با تصمیمات بسیار سخت و با مسئولیت‌های سنگینی که در بسیاری از موارد من شخصا بر عهده گرفتم، ساعت‌هایی تا قطع کامل مذاکره کار ادامه پیدا کرد. در این مدت حداقل سه بار دستور قطع کامل مذاکره را داده‌ام. گفتم اگر نمی‌پذیرند جلسه را ترک و مذاکره را برای همیشه قطع کنید. این تصمیم هم (تصمیم قطع مذاکره) تصمیم سختی بود. تصمیم به ادامه مذاکره هم به همین شکل سخت بود. لطف خدا عنایات و حمایت مردم و هدایت مقام معظم رهبری پایه‌های اصلی موفقیت و پیروزی ما در مذاکرات بود. البته عوامل دیگری هم دست‌به‌دست هم داد تا موفقیت‌ها حاصل شود و ما در مسیر پیروزی نهایی قرار گیریم».

توافق هسته‌ای متعلق به حزب و جناحی خاص نیست

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه اکنون شاهد آن هستیم که تمامی تحریم‌های بانکی، بیمه، کشتی‌رانی، نفتی و ... که در ارتباط با پرونده هسته‌ای ایران وضع شده بود، رفع شده‌اند، افزود: «دستیابی به این توافق کاری بسیار بزرگ و نعمتی ارزنده است که شایسته قدردانی است و باید بدانیم که اگر شکر نعمت به جا نیاوریم، نعمت از دست ما خواهد رفت». روحانی دستاورد توافق هسته‌ای را نه متعلق به حزب و جناحی خاص، بلکه متعلق به همه ملت دانست و گفت: «این نعمتی بزرگ از جانب خدا برای مردم عزیز ماست و همه باید آگاه باشیم که همان‌طور که کم‌فروشی حرام است، کم نشان‌دادن نعمت نیز حرام و موجب زایل‌شدن نعمت خواهد بود». روحانی افزود: «در پی توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها، موانع متعددی که بر سر راه و فعالیت کارآفرینان وجود داشت، برطرف شده و اکنون همگان باید برای تحقق رشد هشت‌درصدی پیش‌بینی شده در برنامه ششم تلاش کنند».

 

 

 

به اشتراک بگذراید
 

اخبار و مقالات را از طریق ای میل دریافت کنید:
خبرنامه