کانون فرهنگیان اصفهان - isfkafa.ir


3:23 عصر دوشنبه، 12 بهمن 1394

نشست ۷٥ نفر از بازنشستگان فرهنگی با سخنگوی دولت


برجام به فرجام رسید ولی بازنشستگان آموزش و پرورش به هیچ سرانجامی نرسیدند !

بازنشستگان آموزش و پرورش پس از سال ها دوندگی و تلاش برای رساندن صدای حق طلبانه خود به گوش مسوولان و پس از بستن امید به کارشناسی ها و بررسی های  5 / 1 ساله ی سازمان برنامه و بودجه برای رهایی از سیر نزولی و فاجعه بار تامین معیشت و بیمه ناکارآمد درمان، هر روزبیشتر از دیروز در باتلاق اجحاف و تبعیض و ناتوانی در تامین معاش و بی پناهی فرو می روند و این در حالیست که خود صندوق بازنشستگی اذعان دارد بر از بین رفتن 67% قدرت خرید این قشر و بدهکاری 32000 میلیارد تومانی سازمان به آنان که هیچ منبعی به فکر پرداختش نیست .

نشستی که روز دوشنبه 5 / 10 / 94 با حضور75  تن از فرهنگیان بازنشسته با آقای نوبخت برگزار گردید نه تنهابرای بازنشستگان آموزش و پرورش که مدتها در انتظار برگزاری آن و شنیدن خبرخوش !! بودند نویدبخش نبود بلکه آنان با بغضی عظیم در گلو جلسه را ترک کردند چرا که تصمیمات بودجه 95 و برنامه پنج ساله ششم طبق معمول به نفع اقشار مرفه و کسانیست که حقوق بالا دریافت می کنند نه کسانی که مدام با تضییع حقوق خود ضعیف تر و آسیب پذیر تر می گردند .

1 – در این لوایح کمترین توجه و اشاره ای به مهمترین خواسته ی بازنشستگان فرهنگی که خواهان اجرای ماده 125 قانون مدیریت خدمات کشوری و پرداخت مطالبات انباشته شده مربوط به آن ماده می باشند نشده ( طبق این ماده باید میزان حقوق سالانه حداقل به نرخ تورم افزایش یابد ولی از سال86 به بعد این افزایش کمتراز نرخ تورم انجام گرفته و به همین علت حقوق بازنشستگان مدام کاهش یافته و به قول خود مسوولین 67% قدرت خرید خود را از دست داده اند ) . با وجود رای دیوان غدالت اداری برای اجرای آن در بودجه 95 و برنامه ی پنج ساله ی ششم نیز طبق معمول این مهم کاملا" نادیده گرفته شده و هیچ اهمیتی به آن داده نشده است .

2 ) برخلاف ماده 125 که گویا قابل توجه نبوده ! برای افراد نطرکرده پرداخت فوق العاده های ویژه مربوط به بند 10 ماده 68 همین قانون به مبلغ تا 50% حقوق ثابت و فوق العاده های مستمر در این لوایح گنجانیده شده است .در حالی که در این بند ذکر شده " فوق العاده ویژه در موارد خاص با توجه به عواملی ازقبیل بازار کار داخلی و .... در نظر گرفته شود . " ناگفته پیداست در شرایطی که حق مسلم فرهنگیان بازنشسته به بهانه کمبود بودجه و ناکارآمدی بازار کار و .... مدام ضایع می گردد نیازی به پرداخت فوق العاده ویژه به افراد بی نیاز که مسلما" از پشتوانه ی مالی نیز برخوردارند وجود ندارد .

3 ) در بودجه 95 حداقل حقوق از 750000 تومان به1000000 تومان افزایش پیدا کرده که اگر اصطلاح دهان پرکن 40% افزایش را کنار بگذاریم به زبان ساده باید بگوییم 250000 تومان افزایش . یعنی حداقل حقوق قشر آسیب پذیرکمتر از نصف حداقل شاخص هزینه زندگی می باشد که در سال 93 از طرف بانک مرکزی ( 2800000) تومان وخط فقر ازطرف مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برای سال 95 مبلغ ( 2300000 ) تومان « روزنامه کار و کارگر- شنبه 22/10/94 » ذکر شده .

حال تو حدیث مفصل بخوان از این مجمل !

4) در چنین شرایطی حقوق از ما بهتران با دست آویز قرار دادن تبصره ماده 76 هفت برابر حداقل حقوق محاسبه می گردد یعنی 7000000 تومان .البته چون اجرای ماده 76 و نیز( بند10 ماده 68 ) با پیشنهاد سازمان وتصویب هیآت وزیران انجام می گیرد ، در حالی که آنچنان کمبود بودجه ای وجود دارد که مدام از پرداخت مطالبات قطعی و قانونی بازنشستگان سر باز می زنند بدیهی است  که نیازی به اجرای این موارد مستحبی نیست و چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است ، و نیز در تبصره ماده 76 آورده شده « حد اکثر حقوق تا هفت برابر حد اقل حقوق » که با توجه به  مفهوم ( تا هفت برابر) معلوم است که الزامی برای اجرای آن نیست.

5 ) قرار است تا پایان برنامه پنج ساله ششم یعنی تا سال 99 حقوق افراد دو برابر شود با یک حساب سر انگشتی کسی که درسال 95  یک میلیون تومان حقوق خواهد گرفت باید شاکر باشد که اگر بخت یاری کند و چیزی برای خوردن داشته باشد و زنده بماند پس از پنج سال با کمال شعف دو میلیون تومان حقوق خواهد گرفت !! آنی که با کمال خوشبختی 5 / 1 میلیون تومان حقوق می گیرد اگرشانس بیاورد و از فشارزندگی تلف نشود سه میلیون تومان حقوق خواهد گرفت !! و فردی که با برخورداری از هفت برابر حقوق و فوق العاده ویژه و....حداقل ده میلیون حقوق می گیرد در پایان برنامه ششم با کمال اندوه حداقل بیست میلیون تومان حقوق ناقابل دریافت خواهد کرد ! و ما می بینیم که  هیچ تبعیضی وجود نخواهد داشت .

گو اینکه همین اکنون نیز هستند مظلومانی که  بسیار بیش از اینها نصیب می برند .

6 ) در این جلسه میهمان گران قدری هم حضور داشتند که از کارشناسان قانون مدیریت خدمات کشوری بودند . جناب آقای ملک محمدی از آقای نوبخت تشکر و قدردانی بسیارکردند برای این که بازنشستگان ( البته می دانیم که بازنشستگان خاص نه معلمان بی پناه ) مشغول به کار می شوند ، یعنی قرار است دو بار حقوق عالی بگیرند یک حقوق بازنشستگی و یک حقوق اشتغال و نیزدرخواست کردند اتاقی هم برای رتق و فتق امور در سازمان برنامه در اختیارشان گذاشته شود .البته از حقوق برباد رفته ی بازنشسته های فرهنگی و گشایش زندگی آنان صحبتی به میان نیامد .  

لازم به ذکر است بازنشستگان آموزش و پرورش برای نشان دادن همدلی وحسن نیت خود و برای رعایت تنگناهای دولت و کشور از بسیاری از مطالبات بر حق خود چشم پوشیده وصرفا" به آنچه که بیان شد بسنده کرده اند که متاسفانه به آن هم توجهی نگردیده !

پروانه گنجه ای - معلم بازنشسته

 

 

 

 

به اشتراک بگذراید
 

اخبار و مقالات را از طریق ای میل دریافت کنید:
خبرنامه