کانون فرهنگیان اصفهان - isfkafa.ir


3:28 عصر چهارشنبه، 21 بهمن 1394

رییس جمهور:

دستگاه فاسدی که نمی‌خواهم نام ببرم، کالای قاچاق وارد کشور می‌کند


رییس جمهوری با بیان اینکه تا فساد در کشور ما هست پیشرفت دلخواه و واقعی ایجاد نخواهد شد، گفت: یک دستگاه فاسدی که نمی‌خواهم نام ببرم که چگونه می‌تواند کالای قاچاق وارد کند، نمی‌گذارد کشور رشد کند.

حسن روحانی همچنین با اشاره به بهانه‌جویی‌های مجلس برای تصویب بودجه تاکید کرد: از زمان تقدیم لایحه بودجه ۱۳۹۵ کل کشور به مجلس تا عید نوروز، ۶۴ روز زمان است. بنابراین، به اندازه کافی وقت در اختیار مجلس قرار دارد.

وی خاطر نشان کرد: الحمدالله هرچه بخواهید دستگاه نظارتی هست که نشستند و فقط ایراد می‌گیرند و هرکاری کنید می‌گویند این طرف آن کج بود و یا آن طرفش ایراد داشت.

من و آقای نوبخت قبل از اینکه دولتی باشیم، مجلسی هستیم و ساز و کارها را می‌دانیم

به گزارش ایرنا، حسن روحانی در آیین بهره برداری همزمان از ۱۳۸ طرح استانی که در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برگزار شد، افزود: شبی که برجام اجرایی شد ما صبح آن روز هم لایحه برنامه پنج ساله ششم و هم لایحه بودجه سال آینده را بدون تاخیر حتی یک روز تقدیم مجلس کردیم. از این رو، امسال هم ما می‌توانیم با صدای بلند بگوییم که حتی یک روز در ارائه لایه بودجه سال ۹۵ و همچنین لایحه مقررات ضروری برای اجرای برنامه مدون دولت برای برنامه ششم تاخیر نداشتیم.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه دولت توانسته است در سر موعد خود لایحه را ارائه کند، یادآور شد: البته، از نظر برخی، امسال ما یک مقدار تاخیر داشتیم، اما دلیلش این بود که می‌خواستیم موضوع برجام عملیاتی شود، چون بودجه را بر مبنای اداره کشور با حذف زنجیر تحریم برنامه ریزی کرده بودیم.

وی با اشاره به چند دوره سوابق نمایندگی خود و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یادآور شد: من و آقای نوبخت قبل از اینکه دولتی باشیم، مجلسی هستیم و ساز و کار را برای اینکه کمیسیون‌های تخصصی مجلس کار کنند، پیشنهاد‌ها ارایه و لایحه بودجه تقدیم هیات رییسه شود، می‌دانیم.

رییس قوه مجریه ادامه داد: زمان همه این‌ها از نظر آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی مشخص است و ما هم تجربه کافی را داریم و در ۵ و ۶ دوره مجلس این کار را کرده‌ایم.

روحانی اظهار داشت: نمایندگان این روز‌ها سرشان شلوغ است، «لیله القدر خیر من الف شهر» بعد از اینکه از انتخابات باز می گردند، فرصت هست تا لایحه بودجه تصویب شود تا آخر سال کار‌ها طبق معمول انجام شود.

وی تصریح کرد: ملت بزرگ ما با ایستادگی، مقاومت و احقاق حقوق هسته‌ای، رفع تحریم‌های غلط و ظالمانه کار بزرگ و عظیمی انجام داد، فکر نمی‌کنم کسی در کشور ما باشد از اینکه اقتصاد ما از حصر خارج شده ناراحت باشد، کسی در مملکت ما باشد از اینکه غل و زنجیر در پای اقتصاد بوده و ما توانستیم آن را برداریم ناراحت شود.

رییس جمهوری همچنین گفت: فکر نمی‌کنم، کسی باشد از اینکه آنچه ما با دنیا در تبادل پولی، مالی و کالایی با قیمت ارزان‌تر هستیم تا بتوانیم در خدمت مردم قرار دهیم ناراحت باشد، فکر نمی‌کنم کسی از اینکه بانک‌های ما بتوانند فعال باشند، ناراحت باشد، کسی از اینکه بتوانیم حق خودمان را استیفا کنیم، نفتی را که می‌خواهیم بفروشیم ناراحت نیست، کسی از اینکه چیزی که نیاز داریم را بخواهیم بخریم ناراحت نیست.

باید با فساد بجنگیم

رییس جمهوری تصریح کرد: ما در مسئله فساد مشکل داریم، باید با فساد بجنگیم و مبارزه کنیم. تا فساد در کشور ما هست پیشرفت دلخواه و واقعی ایجاد نخواهد شد.

وی ادامه داد: وقتی می‌خواهید تولید کنید، یک دستگاه فاسدی هم که نمی‌خواهم نام ببرم که چگونه می‌تواند کالای قاچاق وارد کند، نمی‌گذارد کشور رشد کند. باید جلوی فساد گرفته شود و باید شرایط سیستم گمرکی ما بهتر شود.

روحانی با تاکید بر اینکه شرایط بانک‌های داخلی خوب نیست، افزود: باید بانک‌های ما احیا شوند. در دنیای امروز کسی سرمایه نقد ندارد که بخواهد سرمایه گذاری کند. باید از طریق بانک‌ها این فعالیت انجام شود و بانک‌های ما کار بانکی انجام دهند، بنگاه داری کنند. پس باید بانک‌های ما و سیستم ارزی کشور اصلاح شود و به سمت تک نرخی شدن ارز حرکت کنیم.

رییس شورای عالی اقتصاد افزود: باید پروژه‌های عمرانی نیمه تمام ما به بخش خصوصی واگذار شود. البته واگذار کردن هم یک هنر بزرگ است. در این کار مشکل داریم.

انتقاد‌های دستگاه‌های نظارتی

وی خاطر نشان کرد: الحمدالله هرچه بخواهید دستگاه نظارتی هست که نشستند و فقط ایراد می‌گیرند و هرکاری کنید می‌گویند این طرف آن کج بود و یا آن طرفش ایراد داشت. البته اصل دستگاه‌های نظارتی برای کشور لازم است اما به شرطی که در چارچوب قانون عمل کنند و بگذارند کشور پیشرفت کند و به پیشرفت کشور کمک کنند.

روحانی با تاکید بر اینکه باید پروژه‌های عمرانی نیمه تمام را که صرفه اقتصادی دارد به مردم واگذار کنیم، اظهار داشت: البته ممکن است در برخی از موارد این کار را نتوان انجام داد و دولت ناچار است آن را تکمیل کند.

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذراید
 

اخبار و مقالات را از طریق ای میل دریافت کنید:
خبرنامه