کانون فرهنگیان اصفهان - isfkafa.ir


11:59 صبح جمعه، 14 اسفند 1394

تيتري جذاب كه يك معلم را متهم كرد !


روز گذشته در حالي كه سايت هاي خبري را مرور مي كردم ، نگاهم روي تيتر يك خبر در سايت مشهور و معتبر تابناك متوقف شد و از آنجايي كه موضوع خبر به مدرسه و معلم و دانش آموز ارتباط داشت ، تلاش كردم تا متوجه صحت و سقم آن شوم.

عنوان خبر كاملا پليسي و اسرار آميز بود و احتمالا خواننده هاي زيادي را به خواندن آن ترغيب كرده است : " خودكشي دختر دانش آموز با تدريس كتاب شيطاني . "

در خبر مذكور آمده بود كه معلمي در يكي از مدارس غير انتفاعي شمال شهر تهران كتابي را معرفي مي كند و دختر دانش آموز با خواندن آن دچار تغيير رفتار شده و در نهايت از طبقه ششم ساختمان خود را پرت كرده و خودكشي مي كند. در لينك مذكور صفحاتي از كتاب را هم اسكن و منتشر كرده اند و در حاشيه صفحات نيز دست نوشته هايي از دختر فوت شده به چشم مي خورد اما عنوان كتاب را محو كرده اند .

بلافاصله لينك خبر را در گروه تلگرامي دوستان قرار دادم و از آنها تقاضا كردم در يافتن كتاب كمكم كنند. دقايقي بعد دوستان با نهايت تعجب كتاب مورد اشاره سايت تابناك را «دنياي سوفي» معرفي كردند و شگفت زده بودند از اينكه چگونه اين كتاب را شيطاني ناميده اند و حتي عامل خودكشي معرفي كرده اند !

كتاب دنياي سوفي يكي از معتبرترين كتاب ها براي فهم فلسفه به زبان ساده و مخصوص دانش آموزان است و در توضيح آن در سايت ويكي پديا  مي خوانيم :‌

"دنیای سوفي، یک رمان فلسفی اثر یوستین گردر نویسنده نروژی است که چاپ اوّل آن در سال ۱۹۹۱ میلادی در نروژ منتشر شد. این اثر داستانی است که تاریخ فلسفه را به زبان ساده برای نوجوانان تشریح می‌کند. این کتاب تاکنون به ۵۴ زبان برگردانده شده و علاوه بر نوجوانان، توجه بزرگ‌سالان را هم به‌خود جلب کرده‌است. از روی کتاب دنیای سوفی فیلم و بازی رایانه‌ای به همین نام ساخته شده‌است.

این کتاب را نخستین بار حسن کامشاد به فارسی ترجمه و نشر نیلوفر منتشر کرده‌است. داستان در مورد دختری به نام سوفی است که در آستانه پانزده سالگی نامه‌های جالب و نوارهای ویدئویی از شخصی به نام آلبرتو ناکس دریافت می‌کند که در آنها سؤالات جالبی مانند جهان چگونه پدید آمده‌است؟ که آغازگر راه آموزش تاریخ فلسفه‌است، مطرح می‌کند.

این نامه‌ها در ابتدا مطالبی در خصوص یونان باستان، سقراط و سؤالات اساسی زندگی بشری را عنوان می‌کند. پس از دریافت چند نامه سوفی و آلبرتو یکدیگر را ملاقات می‌کنند. موضوع صحبت‌های آنان عمدتاً نظریات فلاسفۀ یونان باستان، امپراتوری روم، قرون وسطی، رنسانس، عصر روشنگری، و موضوعاتی چون انقلاب‌های بزرگ و تا مسائل امروز بشری است. داستان به صورتی جذاب است و سعی می‌کند در ضمن داستان، تاریخ فلسفه را به‌صورت طبقه‌بندی شده به خواننده آموزش دهد؛ همچنین در داستان وقایعی اتفاق می‌افتد که خواننده را تشویق به ادامۀ رمان می‌کند".

به نظر مي رسد با گسترش موج نااميدي از دستگاه هاي مسئول و متولي ، رسانه اي كردن موضوعات و مشكلات به ابزاري براي احقاق حق در كشور تبديل شده و مردم نيز به خوبي از نقش رسانه در واداشتن مسئولين به تمكين آگاه شده اند اما در اين ميان به خاطر خلط سره از ناسره ، رسانه ها نيز بايد شجاعانه مسئولين درج اخبار غير واقعي را بپذيرند و به اشتباهات احتمالي خود اعتراف كنند . در موضوع مذكور سايت تابناك بايد به صراحت به اين مسئله اشاره كند .

نكته ديگر اينكه متاسفانه در سالهاي اخير افرادي با هدف كسب شهرت و تبديل شدن به سلبريتي هاي عرصه رسانه و مطبوعات به شيوه اي از پمپاژ آگاهي كاذب دست مي زنند و به عنوان مثال كتاب ها و فيلم ها و حتي كارتون هاي مخصوص كودكان و نوجوانان را با شيطان پرستي و فراماسونري و ... پيوند مي زنند و اين موضوع در كنار شايعاتي كه در اين حوزه ها منتشر مي شود ، باعث بدبيني خانواده ها به كتاب و مطالعه و ايجاد حساسيت هاي بي مورد در اين زمينه مي شود .

اينكه سايت معتبر تابناك بلافاصله در تيتر خود اين كتاب مشهور را « شيطاني » ناميده ، بي ارتباط به چنين موضوعي نيست .

نجات بهرامي

 

 

 

 

به اشتراک بگذراید
 

اخبار و مقالات را از طریق ای میل دریافت کنید:
خبرنامه