کانون فرهنگیان اصفهان - isfkafa.ir


1:53 صبح یک‌شنبه، 10 اردیبهشت 1396

نقدی بر برنامه های دولت روحانی در آموزش و پرورش


دکتر روحانی از همان ابتدا با تقدیس معلمان با جملات ادبی و عاشقانه به جای پرداختن جدی به مشکلات و معضلات شغلی آنان مخالف بود و به اصل به عمل کار برآید به سخندانی نیست صحه می گذاشت .

او در سال ۹۲ پیش از انتخابات گفته بود: «من تصور می‌کنم جامعه ما، تصوری آرمانی از معلم ساخته و دائم انتظاراتی از او دارد، ولی متناسب انتظاراتش به معلم اهمیت و امکانات نمی‌دهد. معلم‌ها به این‌که دائم آن‌ها را با عبارات عاشقانه و ادبی تقدیس کنیم نیاز ندارند، باید مشکلات اقتصادی‌شان را حل کرد.»
تاکید بر عدالت آموزشی و انتقاد از ایجاد فاصله طبقاتی در مدارس و بنگاه اقتصادی شدن مدارس از دیگر دیدگاه های روحانی در این حوزه بود که پیش از انتخابات آن را بیان کرده بود؛ اهمیت آموزش و پرورش و لزوم سرمایه گذاری در این بخش، افزایش کیفیت مدارس دولتی و افزایش امکانات مدارس از دیگر وعده های انتخاباتی روحانی در بخش آموزش و پرورش بود.
اما باید دید نتیجه اجرای سیاست های دولت در این وزارتخانه در این چند سال چه نتیجه ای داشته است؟

آیا معلمان از اوضاع معیشتی راضی هستند؟

قطعا انتظار یک تحول عمیق در اوضاع معیشتی و منزلتی فرهنگیان عاقلانه نیست اما آیا روند طی شده در این دولت بر اساس یک برنامه ریزی و سیاست گذاری برای بهبود معیشت و منزلت معلمان بوده است؟

آیا طرح نظام رتبه بندی به درستی اجرا شد؟

آیا فرآیند همسان سازی حقوق بازنشستگان اجرایی گردید؟

پاسخ به این سوالات مشخصا منفی ست. در کنار این "عدم اقدام ها" شرایط برگزاری دوره های ضمن خدمت اجباری معلمان و پولی شدن آن نارضایتی معلمان را به شدت افزایش داد و این تبعیض اعمال شده ی غیرقانونی با توجیه کمبود بودجه، این سوال را برای آنها ایجاد کرد که کدام سازمان برای آموزش کارکنان از آنها پول می گیرد؟
در حوزه عدالت آموزشی و تصریح روحانی بر اجرای اصل سی ام قانون اساسی نیز وزارت آموزش و پرورش کاملا برعکس سیاست تصریح شده روحانی عمل کرده است. پررنگ ترین سیاست وزارت آموزش و پرورش در این دولت تلاش برای خصوصی سازی مدارس بوده است که حتی تا تبدیل مدارس دولتی به مدارس غیرانتفاعی هم پیش رفت و علی رغم انکار مدیران این وزارتخانه، سیاست ترویج خصوصی سازی کاملا واضح بوده است؛ از حراج ۹۰۰ مدرسه دولتی و تبدیل آن به غیردولتی در مهر ۹۳، تا تلاش برای تصویب قانون قانون دائمی شدن تأسیس مدارس غیردولتی که با ۱۴ اشکال شورای نگهبان مواجه شد و منحصر کردن سهم آموزش و پرورش از برنامه ششم به یک بند در خصوص خرید خدمات آموزشی، همه گواه اعمال سیاستی درست در جهت عکس عدالت آموزشی و افزایش فاصله طبقاتی در مدارس کشور است.
در حقیقت اقدامات آموزش و پرورش نشان داده است که منظورش از خرید خدمات آموزشی عملا همان خصوصی سازی بی ضابطه است و آنچه تاکنون در این مدت پس از آغاز کار مدارس غیرانتفاعی در کشور ما به وقوع پیوسته، انتفاع و بهره مندی بخش غیردولتی است و برخلاف آنچه در کشورهای دیگر اتفاق می افتد و دولت از ظرفیت‌های بخش خصوصی منتفع می شود در ایران عملا بخش خصوصی با تغذیه از دولت خود را قدرتمند می کند و از طرف دیگر خطر سلیقه ای شدن تعلیم و تربیت را ایجاد می کند.
عدم وجود یک برنامه و سیاست منسجم در بخش اقتصاد آموزش و پرورش مشخص است و همین مسئله باعث شده است تا همچنان نگاه به این حوزه هزینه ای باشد و نه سرمایه ای و در کنار این مسائل همچنان عمده ی بودجه آموزش و پرورش به حقوق معلمان اختصاص می یابد و هرسال دراین دوره شاهد کسری بودجه چند هزار میلیاردی بودیم.
در حوزه انتصابات مدیران در استان ها و مناطق شایسته سالاری درحاشیه رفت و جناح و باندبازی و سیاست رنگ و لعاب بیشتری به خودگرفت. مدیرانی که با برخوردهای چکشی خود با روح و روان همکاران بازی نمودند و حس قدرت طلبی خود را به رخ همکاران نشان می دادند غافل ازاینکه رئیس جمهور محترم در شعارانتخاباتی خود گفته بودند :

" من حقوقدان هستم، سرهنگ نیستم و یا بنده فردی هستم که از ابتدای زندگی سیاسی مسیرم روشن بوده است و هیچ وقت پادگانی فکر نکردم و هیچ وقت نیز پادگانی عمل نکردم.

آقای روحانی !

بخش عمده ای از ریزش رای شما درانتخابات بعدی را همین مدیران خودسر رقم زدند!

ویا درجمله ای دیگر :

 روحانی :

" بنده با آدم‌های تندرو و افراطی میانه‌ای ندارم و اساساً من آمده‌ام تا خط اعتدال را جایگزین افراط کنم چرا که همیشه مشکل آفریده‌اند."

ولی به برخی از انتصابات صورت گرفته در استان ها سری بزنید و ببینید چگونه مدیران تندروی تدبیر و امیدانگیزه کاری را ازهمکاران گرفتند....


درحوزه اخلاق مداری و انتقاد درآموزش و پرورش :

روحانی :

" نقد خیلی زیباست البته دلسوزانه و سازنده، با نقد منصفانه می‌شود تصمیمات را تصحیح کرد و نقاط ضعف را برطرف. نقاد بهترین خدمت را به کشور و دولت خواهد کرد.
دولت آینده دولت ادب و اخلاق خواهد بود و این برای دولت تدبیر یک اصل است.
برای این به صحنه آمده‌ام که اخلاق، تلاش، عشق و متانت را برای مردم ایران فراهم کنم. "

ولی بعضا مدیران آموزش وپرورش در این دوره تحمل نقد و انتقاد را نداشتند و زود از کوره در می رفتند T کم طاقت و کم ظرفیت و سوادی از اخلاق مداری و رعایت حق و حقوق همکار نداشتند.


در حوزه دانش آموزان و کیفیت بخشی به آموزش؛ باید پرسید برنامه های موثر و مهم این وزارتخانه برای بهبود کیفیت مدارس دولتی چه بوده است؟

طرح ناکارشناسی هدایت تحصیلی در سال قبل وحتی امسال که همه خانواده را تحت فشارهای روانی و عصبی قراردادند و در نهایت به جایی رسید که شخص رئیس جمهور ورود پیدا نمودند و یا طرح تعالی مدیریت که فقط به دنبال مستندسازی و جمع کردن خروارها عکس و گزارش که پشیزی ارزش کیفی ندارد.

مدیر و عوامل مدرسه دوربین به دست باید وقایع و اتفاقات را ضبط و ثبت کنند .کارمدیر کم بود و این کار هم اضافه شد. در برخی ازاستان ها مدیران کل که نزد وزیر خودشیرینی می کردند این طرح را در همه مدارس خودشان اجباری کردند غافل ازاینکه طرح تعالی مدیریت که سوغات سیستم بیرونی کشور است در همه مدارس قابلیت اجرا را ندارد.

افزایش مشهود آسیب های اجتماعی بین دانش آموزان چقدر برای مسئولان سطح بالای دولت دغدغه و نگرانی ایجاد کرده است؟

در کنار بی برنامگیِ این چنین، عنایت های پررنگ دولت به مدارس غیردولتی در چند سال گذشته و کاهش کیفیت یا در حالت خوش بینانه عدم رشد کیفیت مدارس دولتی وعده افزایش کیفیت آموزشی را نیز عقیم نشان می دهد.
در کنار این وعده های بر زمین مانده اتفاقات ناخوشایندی در این دوره وزارت آموزش و پرورش به وقوع پیوست که سابقه نداشت ؛ تاخیر در پرداخت پاداش بازنشستگان ،بی توجهی ویاکم توجهی به اعتراضات بازنشستگان در همسان سازی نظام پرداخت حقوق ؛ تلاش برای احیای سازمان پیشاهنگی، استخدام بی ضابطه و غیرقانونی از خارج دانشگاه فرهنگیان و فرآیند طولانی استخدام و دریافت مبالغ کلان از پذیرفته شدگان، افتضاحِ سوءاستفاده کلان در صندوق ذخیره فرهنگیان، کنار زدن سند افتخارآمیز و پیشرفته تحول بنیادین و علاقه به اجرای برنامه ۲۰۳۰ یونسکو و دادن تعهدات بی ضابطه و خارج از عرف و قانون به یک نهاد بین المللی و رونمایی عجولانه از یک سند درهم ریخته از مسائلی بود که این وزارتخانه را در این دولت رفوزه کرد.
یکی از خصوصیات کار فرهنگی در آموزش و پرورش این است که منفعت مادی چندانی برای آن وجود ندارد و با توجه به این که این وزارتخانه ی عیال وار همواره از کمبود بودجه رنج می برد، این نهاد همواره از لحاظ مفاسد اقتصادی، یکی از پاک ترین وزارتخانه های کشور بوده است، بنابراین یکی از عجیب ترین اتفاقات در دولت یازدهم، سوءاستفاده بزرگ در صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه بود.

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذراید
 

اخبار و مقالات را از طریق ای میل دریافت کنید:
خبرنامه