کانون فرهنگیان اصفهان - isfkafa.ir


12:16 صبح پنج‌شنبه، 11 اردیبهشت 1393

در مصاحبه شبکه یک

روحانی: هدف دولت، بهبود زندگی مردم است


عصر ایران - گفتگوی زنده تلویزیونی سه شنبه شب حسن روحانی رئیس جمهور  در شبکه یک سیما انجام شد.

رئیس جمهور در این گفتگو عملکرد و برنامه های دولت را تشریح کرد. این مصاحبه تلویزیونی با حضور دو مجری علی اکبرعبدالرشیدی و سودابه حسنی‌دخت انجام شد.

مهمترین بخش های این مصاحبه به این شرح است:

-
دولت توانست به وعده های خود به مردم تا پایان سال گذشته عمل کند.

-
نرخ تورم در سال 92 به حدود 34 درصد کاهش یافت.

-
دولت به مردم وعده داده بود تورم 12 ماهه در پایان سال 92 به 35 درصد برسد. طبق اعلام بانک مرکزی تا پایان سال، تورم به حدود 34 درصد رسید و طبق آمار مرکز آمار بانک مرکزی این رقم به 32 درصد کاهش یافت.

-
در تورم نقطه به نقطه نیز نرخ تورم در پایان سال گذشته به 19.2 درصد رسید و بنابراین در این زمینه به اهداف مورد نظر دولت در حوزه تورم دست یافت.-
درباره هزیته کردن درآمدهای حاصل از فاز دوم هدفمندی  هر سه ماه ب مردم گزارش داده می شود.

-
قیمت حامل های انرژی به طور متوسط 50 درصد افزایش یافته است.

-
در طول سال 8 میلیون نفر در بیمارستان بستری می شوند که این موضوع هزینه بسیاری را به مردم تحمیل می کند.

-
در سال 93 قیمت داروهای ساخت داخلی افزایش نخواهد یافت. قیمت داروهای خارجی نیز 10 درصد کاهش می یابد.

-
از 15 اردیبهشت ماه هر کسی وارد بیمارستان شد تمام تجهیزات بیمار را بیمارستان تقبل خواهد کرد.

-
در سال جاری، دولت 10 هزار میلیارد تومان به نظام سلامت کمک می کند.

-
در سال جاری، تعداد داروهای شامل بیمه از 200 قلم به 350 قلم افزایش می یابد.

-
سبدکالا از این پس به افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد اعطا می شوداین افراد در کشور 11 میلیون نفر هستند. اگر افرادی بعدا" هم در این دو سازمان ثبت نام کنند نیز سبد کالا اعطا می شود. احتمالا تا پایان سال، 5 مرتبه سبدکالا به افراد تحت پوشش اعطا می شود.

-
اینطور نیست که در میان مردم شایعه شده و گفته شده که قیمت بنزین یا گازوئیل اثر تورمی شدیدی روی اجناس دیگر خواهد داشت.

-  
اثر افزایش قیمت حامل های انرژی شدید نیست.

-
مجلس شورای اسلامی از ما خواست طبق قانون از مردم برای ثبت‌نام‌ها دعوت کنیم و گفتیم هرکس خود را نیازمند می‌داند ثبت‌نام کند و آنهایی که نیازمند نیستند و این مقدار در زندگی آنها زیاد تأثیر ندارد از ثبت‌نام صرف‌نظر کنند. این خواست قانون بود و ما عین آن را مطرح کردیم و من از مردم تشکر می‌کنم که با نظم و انضباط خوبی این ثبت‌نام‌ها را انجام دادند.

-
اگر شرایط موجود در یارانه ها ادامه می یافت در تابستان خاموشی داشتیم .

-  
دولت هر ماه سه هزار و 500 میلیارد تومان صرف پرداخت یارانه می کند. دولت در شرایط فعلی دولت هر ماه بیش از هزار تا هزار و 500 میلیارد تومان برای پرداخت یارانه کسری دارد. طبق مصوبه مجلس، قیمت حامل های انرژی حدود 70 درصد افزایش می یافت. دولت با ملایم کردن شیب، افزایش قیمت ها را حدود 50 درصد تعیین کرد.

- 4
فاز جدید در پارس جنوبی امسال و 4 فاز دیگر در سال آینده، افتتاح خواهد شد. تا پایان این دولت، همه فازهای پارس جنوبی افتتاح می شوند.

-
مردم از برداشته شدن تحریم ها خوشحال اند البته اقلیتی هم از این مسئله ناراحت و عصبانی هستند.

-
در تولید برق 1300 میلیارد تومان به بخش تولید برق کمک خواهیم کرد. 2 هزار و 200 میلیارد تومان به عنوان یارانه تسهیلات به تولید پرداخت خواهد شد.

از مرداد تا اسفند 92 یعنی 7، 8 ماهی که دولت یازدهم فعال بود، تورم 24 درصد کاهش پیدا کرد. شاید این در تاریخ کشور ما بی‌نظیر باشد.

این به این معناست که مثلا فردی یک و نیم میلیون تومان در ماه درآمد داشته، نگذاشته‌ایم که ماهانه 250 هزار تومان از پول آن کم شود، چراکه اگر تورم با همان روند پیش می‌رفت، کسی که ماهانه 1 و نیم میلیون تومان درآمد داشت، ماهانه 250 هزار تومان از پولش کسر می‌شد. کاهش میزان رشد تورم خود کمکی به مردم است.

- با اقداماتی که انجام می‌شود، مردم از نظر پولی که برای بیماری و بستری شدن خود پرداخت می‌کنند، کاملا متحول می‌شوند و ان‌اشاءالله ما این موضوع را از اردیبهشت‌ماه مشاهده خواهیم کرد.

-
ما نمی خواهیم حقوق مان زیر چکمه ابرقدرت ها پایمال شود.

-
اگر گروهی بخواهند به مسیر دولت لطمه بزنند خود مردم باید به صحنه بیایند و پاسخ آنها را بدهند و پاسخ آنها را بدهند. خیلی ها به من پیامک زدند که امشب پاسخ شایعه ها پراکنها را بده اما من می گویم هنوز وقتش نرسیده است.

-
عده ای اتهام دروغ و تخریب را علیه دولت شروع کرده اند به مقطعی نرسیدیم کهدر این باره به مردم توضیح بدهم.

-
قدم های خوبی برای توافق نهایی با 1+5 برداشته ایم.

-
امیدواریم عربستان سعودی شرایط منطقه را بهتر درک کرده و بداند که صلح در منطقه با کنار زدن تروریست ها محقق می شود.

-
برخی از شادمانی روز زن در میان سفرای دیگر کشورها ناراحت شدند در حالی که پیروزی بزرگی بود.

-
منتقدان دولت به پیروزی های دولت احترام بگذارند.

دولت در نظر دارد مصرف حدود 20 میلیون بخاری را به نصف کاهش دهید. در این طرح، دولت اعتبارات لازم را به وزارت نفت می‌دهد و وزارت نفت طی اطلاعیه‌های خود، مردم را از این موضوع باخبر می‌کند.

-
مسیر ما صلح و آشتی در داخل و خارج است.

-
تحریم‌ها ظلم بزرگی بود که به ملت ما شد و هم ملت ما و هم دنیا از این تحریم‌ها ضرر کردند. البته تعداد محدودی نیز متأسفانه از این فشار و ظلم سود بردند که برخی از ارقام در این ارتباط و اسامی برخی از افراد در این ارتباط اعلام شد و به تدریج اگر افراد دیگری نیز در این زمینه هستند، اعلام می‌شود. همان‌طور که می‌دانید یک نفر، 9 هزار میلیارد تومان برداشت کرده و نمی‌دانیم چه وقت و چه زمانی این مبلغ وصول خواهد شد. این اتفاق در سایه تحریم‌ها رخ داده است.

- تحریم‌ها شفافیت در جامعه و اقتصاد را از بین می‌برد. مردم از رفع تحریم‌ها خوشحال می‌شوند؛ البته اقلیت ناچیزی هستند که از برداشتن تحریم‌ها عصبانی هستند چراکه لطمه می‌خورند چون از این تحریم‌ها سوءاستفاده می‌کردند و برخی از تخریب‌هایی که علیه دولت صورت می‌گیرد نیز از این موضوع منشاء می‌گیرد.

- تخریب‌ها برای خارج کردن دولت از راهش صورت می‌گیردیکی از اهداف این تخریب‌ها این است که دولت را به حاشیه‌پردازی مشغول کنند و اینکه نگذارند دولت راه خود را ادامه دهد.

- اینکه عده‌ای راه دولت را نپسندند، اشکالی ندارد، نقد کنند. ما از نقد سازنده استقبال می‌کنیم. نقد سازنده لازم است اما عده‌ای اتهام، دروغ‌پردازی، تخریب و هوچی‌گری شروع کرده‌اند. البته هنوز به مقطعی نرسیده‌ایم که لازم بدانم برای مردم توضیح دهم. ما از این مسائل عبور می‌کنیم ولی آنها می‌خواهند دولت را از مسیر خود خارج کنند.

- مردم باید بدانند که دولت به عنوان خادم مردم، هدفش بهبود زندگی مردم از لحاظ مادی و معنوی است و این مسیر را ادامه می‌دهد. البته همان‌طور که اشاره کردم، عده‌ای دلشان نمی‌خواهد دولت موفق شود و در این ارتباط یا قاعده بازی را نمی‌دانند یا اهداف دیگری را دنبال می‌کنند.

- جایی که نقد است، ما از نقد استفاده می‌کنیم  اما جایی که دروغ و تخریب است، این به معنای مخالفت با منافع ملی و دستور مقام معظم رهبری است.

- امروز روابط ما با دنیا بهتر از گذشته است، جایگاه و نفوذ ایران امروز بهتر از گذشته است. روابط ما با همسایگان و هم غیرهمسایگان روز به روز بهتر می‌شود.

-
ما امروز در زمینه بانکی در مورد تمام کالاهای اساسی روالی عادی را طی می‌کنیم و دیگر شرایط مانند شرایط تحریم نیست. امروز در مورد کالاهای اساسی و چه شرکت‌های خصوصی چنانچه بخواهند کالایی وارد کنند، ابتدا در شعبات مختلف بانک ها ال‌سی باز می‌شود، جنس وارد می‌شود و پس از وارد شدن جنس، برخلاف ماه‌های قبل که کل پول از طریق واسطه و قبل از دریافت جنس پرداخت می‌شد، پرداخت می‌شود.

-
عده‌ای معتقدند که ما همیشه با دنیا جنگ خواهیم داشت یعنی هیچ‌وقت نمی‌توانیم روابط‌مان را با دنیا معمولی کنیم ولی من این موضوع را هیچ‌وقت قبول نداشته‌ام و الان هم نمی‌پذیرم.

این سخن بدین معنا نیست که ما با همه دنیا روابط صمیمانه خواهیم داشت و مسلماً کشورهای مختلف اهداف مختلف دارند. به هر ترتیب شرایط ما با آمریکا دشوار بوده و خواهد بود. این کشور، کشوری است که سال‌ها با ما روابط خصمانه داشته و هنوز هم دارد و این موضوع به زودی حل و فصل نمی‌شود.

-
معتقدم ما می‌توانیم با هر کشوری که دچار تنش هستیم، آن تنش را کاهش دهیم و در همین چند ماه نیز این کار انجام شده است؛ چنانکه ما توسعه روابط با کشورهای دوست و همسایه را مدنظر قرار داده‌ایم و حضور سیاسیون و اقتصادیون از کشورهای مختلف غرب و شرق در تهران گواه همین موضوع است.

-
در رابطه با بده بستان‌هایی که در مذاکرات ایران با 1+5 انجام خواهد شد آنچه ما می‌دهیم شفافیت بیشتر است، نه چیز دیگر. یعنی آنچه جمهوری اسلامی ایران در این معامله داده یا خواهد داد، شفافیت بیشتر برای اعتماد بیشتر افکار عمومی دنیاست. چون ما هیچ‌وقت دنبال سلاح نبودیم و نخواهیم بود و باکی نداریم این مساله را شفاف‌تر بیان کنیم تا همه اعتماد کنند.

-
به مذاکرات با 1+5 بدبین نیستم.

-
من امروز در حال دنبال کردن و پیگیری همه آن شعارها هستم و فراموش نکرده ام که چه شعارها و وعده هایی داده ام. من به همه قول هایی که به مردم در 22 فروردین سال 92 و روز ثبت نام ریاست جمهوری در همه سخنرانی های خودم اعلام کردم، وفادار خواهم بود.

 

 

 

به اشتراک بگذراید
 

اخبار و مقالات را از طریق ای میل دریافت کنید:
خبرنامه