کانون فرهنگیان اصفهان - isfkafa.ir


11:43 صبح سه‌شنبه، 30 اردیبهشت 1393

رییس جمهور:

دوران تريبون‌هاي يك‌طرفه به سرآمده است


حجت‌الاسلام حسن روحاني صبح شنبه در چهارمين جشنواره ارتباطات و فناوري اطلاعات با تبريك روز ارتباطات و اطلاعات به خانواده بزرگ اين صنعت اظهار كرد: ما همه بايد تلاش كنيم كه كشور ان‌شاءا... در زمينه اين صنعت به خودكفايي برسد. روحاني با بيان اينكه كلمه ارتباطات در گذشته معمولا در حد ارتباط فرد با اعضاي خانواده، طايفه، قبيله، روستا، شهر يا ديارش اطلاق مي‌شد، خاطرنشان كرد: گاهي نيز استثنائاً در سفري به مناطق ديگر كشور اطلاق مي‌شد. در هر دقيقه يك ميليون و 800هزار لايك در فيسبوك زده مي‌شود و تنها در گوگل در هر دقيقه 2ميليون نفر از اين سرويس استفاده مي‌كنند و از سوي ديگر در هر دقيقه 70ساعت فيلم وارد يوتيوب مي‌شود و يك ميليون و 300هزار نفر در آن زمان فيلم‌ها را مي‌بينند و دانلود مي‌كنند. وي با بيان اينكه در سطح ملي نيز وقتي صحبت از ارتباطات مي‌شد، بحث ارتباطات دولت و ملت بود، تصريح كرد: اما امروز اين ارتباطات از سطح منطقه و كشور خارج شده و ما در سطح جهاني شهروندان جديدي به نام كاربران داريم. كاربر در واقع شهروند جامعه جهاني نوين دنياي امروز است. رئيس‌جمهور اضافه كرد: يك زماني بحث اين بود كه ما به سمت دهكده جهاني حركت كنيم، اما امروز كم كم به سوي يك خانواده جهاني در حركت هستيم. امروز مي‌بينيد كشورهايي با چند هزار جمعيت و شهروند يك كشور را تشكيل داده‌اند اما گاهي يك شبكه بزرگ اجتماعي داراي ميليون‌ها كاربر است. روحاني با بيان اينكه دنياي ارتباطات و اطلاعات، دنياي عجيب و غريبي است، گفت: اين به معناي يك تحول بزرگ در دنياي امروز است. گرچه نامش فضاي مجازي است و ما با افراد به‌عينه برخورد نمي‌كنيم اما آثار اين فضا بر جامعه و كشور كاملا عيني است؛ حتي بر سبك زندگي مردم. روحاني ادامه داد: امروز شما مي‌بينيد يك نفر از گوشه دانشگاه، خوابگاهش يا گوشه اتاقش در منزل مي‌تواند صدها و هزاران كيلومتر دورتر با كاربر ديگري در ارتباط باشد، سخن بگويد، پيام بدهد و پيام بگيرد.

دوران تريبون‌هاي يك‌طرفه به سرآمده

رئيس‌جمهور در اين ارتباط افزود: گويي دوران پيام‌هاي يك‌طرفه به سرآمده و كم‌كم به نقطه‌اي مي‌رسيم كه جايي براي استبداد پيام نباشد و ديگر دوران رساندن پيام از طريق بلندگوهاي يك طرفه، منبرهاي يك طرفه، تريبون‌هاي يك طرفه و سنتي به سرآمده است. امروز هر پيامي كه در دنيا بازتاب وسيع‌تري داشته باشد پيام قوي‌تر و تاثيرگذار‌تری است. وي با تاكيد بر اينكه ما نبايد دنياي سايبري را به عنوان دنيايي بدانيم كه به خاطر اضطرار و از روي ناچاري وارد اين دنيا شده‌ايم، تاكيد كرد: ما بايد دنياي سايبري را به عنوان يك فرصت ببينيم و تلقي كنيم. روحاني ادامه داد: به ياد بياوريم كه قرن‌ها حافظ، سعدي، فردوسي و مولانا فرهنگ ايراني و اسلامي را پاس داشتند و آن را به نسل‌هاي بعد منتقل كردند؛ آن هم در دوراني كه ابزار مدرن در اختيار آنها نبود.

زماني فكر مي‌كرديم اگر ويدئو وارد كشور شود ايمان جوانانمان پر مي‌زند

رئيس‌جمهور همچنين تصریح کرد: امروز اين همه ما جوان، دختران و پسران تحصيلكرده و دانشگاه ديده داريم. دختران و پسراني كه علاقه‌مند به كشورند و فضاي بزرگي در اختيار آنهاست تا بتوانند از هويت ايراني و اسلامي دفاع كنند. چرا اين همه در تزلزل هستيم؟ چرا به جوانان خود اعتماد نمي‌كنيم؟ روحاني يادآور شد: زماني فكر مي‌كرديم اگر ويدئو وارد كشور شود ايمان جوانانمان پر مي‌زند. سال‌هاي اول انقلاب دغدغه ما اين بود كه مبادا يك دستگاه ويدئو وارد كشور شود؛ چراكه فكر مي‌كرديم اگر وارد شود و با سيمي به تلويزيون وصل شود، ديگر چگونه ايمان را نگه داريم و هويت را حفظ كنيم؟! وي اضافه كرد: ديديم كه ويدئو آمد و فراگير شد و در ايمان جوانان ما نه‌تنها اثري نداشت، بلكه حضور جوانانمان در مساجد، محافل، دعا و توسل و حتي در مظاهر انقلابي و راهپيمايي‌هاي انقلابي بيشتر شد، به جبهه رفتند و از كشور دفاع كردند و افتخارآفرين بودند. روحاني اظهار كرد: بعدها قصه ديگري شروع شد، اينكه با ماهواره چه كنيم. اگر خدايي نكرده تلويزيوني بتواند با يك ديش مخفي يا آشكار شبكه ديگري را بگيرد و جوانان آن شبكه را بببيند چگونه ايرانيت و اسلاميت مي‌ماند؟! ديديدم كه ماهواره آمد و مبارزه در پشت‌بام و بالكن تاثيرگذار نبود و نه ايمان مردم پر زد و رفت و نه هويت مردم از دست رفت. رئيس‌جمهور افزود: امروز ظاهرا قصه ديگر برپا شده است و آن اينكه با اينترنت جوانان كاربر، ايميل، موبايل و نسل سوم و چهارمش چه كنيم.

بايد بلوك فارسي را در شبكه‌های اجتماعي تقويت كنيم

وي با بيان اينكه ما بايد بلوك فارسي را در شبكه‌های اجتماعي تقويت كنيم و حضوري فعال داشته باشيم تا بتوانيم صنعت، كشاورزي و خدمات دانش بنيان را به پيش ببريم و فرهنگ اسلام واقعي و ايراني را به جهانيان معرفي كنيم، اظهار كرد: اين كار، كار دولت نيست. كار مردم، جوانان، بخش خصوصي و شركت‌هاي دانش‌بنيان است. رئيس‌جمهور افزود: شوراي عالي فضاي مجازي، مركز ملي فضاي مجازي و وزارت ارتباطات و همه و همه بايد زمينه را براي حضور شركت‌هاي دانش‌بنيان آماده كنند. اين جوانان ما هستند كه بايد در اين عرصه به ميدان بيايند آنها قادر هستند كه تحول ايجاد كنند. روحاني در بخش ديگر از صحبت‌هاي خود با بيان اينكه وزير ارتباطات گفته است كه در سال93، 30هزار شغل جديد در اين عرصه ايجاد مي‌شود، ادامه داد: البته من به آقاي وزير نيز گفته‌ام كه انتظار من اين است كه امسال 100هزار شغل جديد در اين عرصه به وجود بيايد.

دولت بايد دولت الكترونيك باشد

رئيس‌جمهور با تاكيد بر اينكه ما در دوراني هستيم كه بايد در فضايي مطمئن‌تر، كم‌هزينه‌تر و با صرف زمان كمتر، امكانات لازم را براي نسل جوان فراهم كنيم، تصريح كرد: دولت بايد دولت الكترونيك باشد. وي با اشاره به گزارش وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات درباره مراجعه مردم به وزارتخانه‌ها نيز گفت: مردم براي پيگيري مسائل خود به مراكز دولتي مراجعات شخصي دارند و بعد از آن از پست و نامه استفاده مي‌كنند و استفاده از ايميل استفاده خيلي پايين‌تري دارد. اگر ما مي‌خواهيم وقت مردم كمتر تلف شود، سفرها كمتر باشد و كارها كم‌هزينه‌تر شود و از سوي ديگر دقيق‌تر انجام گيرد، بايد دولت ما دولت الكترونيك شود. رئيس‌جمهور با اشاره به عزم دولت براي گسترش دولت الكترونيك خاطرنشان كرد: براي اين كار قد‌م‌هاي كوچكي برداشته شده ولي قدم‌هاي بلندتري در پيش رو داريم. ما در اين زمينه در دنيا در رتبه100 قرار داريم که بايد به نقطه قابل قبولي برسيم. روحاني در ادامه با بيان اينكه بايد با يك برنامه‌ريزي درست در وزارتخانه‌هايمان يك نهضت ديجيتالي انجام شود و در چارچوب قوانين، اسناد و مدارك ديجيتال شوند تا سرعت لازم براي خدمت‌رساني لازم براي مردم مهيا شود، تصریح کرد: ما در سايه اين فناوري مي‌خواهيم اقتصاد دانش‌بنيان را در كشور گسترش دهيم و از اين فناوري براي اين اقتصاد استفاده كنيم.

از شرايط پهناي باند اينترنت راضي نيستم

رئيس‌جمهور همچنين گفت: من به عنوان رئيس‌جمهور از شرايط پهناي باند اينترنت در كشور راضي نيستم. قرار ما با وزارت ارتباطات اين است كه هرچه زودتر به نسل سوم و چهارم برسيم و پهناي باند نه تنها براي منازل و تجارتخانه‌ها‌ بلكه حتي براي موبايل‌هايي كه در دست مردم است، افزايش پيدا كند و اين كار بايد با مشاركت شركت‌هاي خصوصي انجام شود. در بحث محتوا نيز بايد همه بخش‌هاي مختلف وارد شوند.

"روزنامه آرمان"

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذراید
 

اخبار و مقالات را از طریق ای میل دریافت کنید:
خبرنامه