کانون فرهنگیان اصفهان - isfkafa.ir


9:03 صبح یک‌شنبه، 25 خرداد 1393

رییس جمهور:

اقلیت حق ندارد به تصمیم اکثریت بی احترامی کند


رئيس‌جمهور با بيان اينكه سخن ما حُسن و حسن و راه ما نيز راه حُسن و حسن است، گفت: مگر ما چه گفته‌ايم كه برخي آشفته شده‌اند؟ ما گفتيم فرهنگ از آنِ مردم است و مردم بايد براي تعالي و تلاش خود قدم بردارند. گويا عده‌اي هنوز در دوران حجر مي‌انديشند و فكر مي‌كنند. حجت‌الاسلام دکتر حسن روحاني در مراسم «جشن انتظار و اميد» که به مناسبت ميلاد امام زمان(عج) و همزمان با سالگرد انتخابات 24خرداد برگزار شد، افزود: ما منتظريم؛ منتظر روزي كه امام زمان(عج) بيايد و افراط‌ها را براي هميشه پايان دهد و پرچم اعتدال، عدالت و پيشرفت و رفاه و بهبود زندگي مردم را برافراشته كند. مگر ما چه گفته‌ايم كه برخي آشفته شده‌اند؟ ما گفتيم فرهنگ از آنِ مردم است و مردم بايد براي تعالي و تلاش خود قدم بردارند. گويا عده‌اي هنوز در دوران حجر مي‌انديشند و فكر مي‌كنند.

امروز روز برچسب زدن به يكديگر نيست

روحاني با اشاره به ايستادگي‌هاي ملت، خاطرنشان كرد: غير از 12بهمن و پيروزي 22بهمن و شكوه‌هايي كه در 8سال دفاع مقدس آفريديم و همچنين صدها افتخار ديگر در سال گذشته در همين ايام، بايد پرسيد سال گذشته ايران چه كرد؟ همان ملتي كه ماه‌ها قبل نااميدي سراسر جامعه‌اش را فرا گرفته بود و بسياري از مردم مي‌گفتند مگر انتخابات هم تاثير و فايده دارد؟ حتي به خود من مي‌گفتند تو چرا به صحنه آمدي و ثبت‌نام كردي و از اين شهر به آن شهر سفر مي‌كني؟ مگر كشور را نمي‌شناسي و مگر نمي‌داني مكانيزم صندوق رأي چگونه است؟ اما شور و نشاط حضور مردم و آن سخن تاريخي رهبر كه گفت صندوق رأي، حق‌الناس است و حتي آنهايي كه به نظام علاقه ندارند به خاطر كشور و ايرانشان پاي صندوق رأي بشتابند، آنچنان فضايي در كشور ايجاد كرد كه روزهاي خرداد گويي خرداد ديگري و چنين روزهاي نشاط و اميدي در كنار صندوق آرا آمده است. وي در ادامه با تاكيد بر اينكه راه ملت ما در خرداد سال گذشته انتخاب شد، گفت: انتخابات به معناي رقم خوردن سرنوشت كشور است و رئيس‌جمهور، به عنوان منتخب كل ملت خواهد بود و دولت در برابر همه موافقان، حاميان، منتقدان و حتي مخالفان سر تكريم و تعظيم فرود مي‌آورد. گرچه گروهي با زبان تكريم با دولت سخن نگويند، اما پاسخ ما به آنها با ‌ادب و احترام و كرامت خواهد بود و ما براي صلح، آشتي و برادري كنار هم جمع شده‌ايم. روحاني با تاكيد بر اينكه امروز روز وحدت و اتفاق است نه روز نفاق، شكاف و فاصله، تصريح كرد: امروز روز برچسب زدن به يكديگر نيست بلكه روز چسبندگي بيشتر در جامعه است. نخستين راهي كه اين ملت در انتخابات سال گذشته برگزيد و انتخاب كرد، راه اعتدال و ميانه‌روي بود كه چنين راهي بازگشت‌ناپذير است.

اعتدال يعني با همه با ادب و احترام سخن بگوييم

رئيس‌جمهور خاطرنشان كرد: اعتدال و ميانه‌روي به معناي انتخاب بين حق و باطل نيست. همچنين اعتدال به معناي انتخاب راهي بين راست و دروغ و بين منفعت ملي و از بين بردن منافع ملي هم نيست. اعتدال يك روش و يك بينش است. وي معناي ديگر اعتدال را چنين توضيح داد: از افراط در جمع كردن دشمن و دشمن‌تراشي و از تفريط در زمينه دوستان و علاقه‌مندان به ايران دوري كنيد. در واقع اعتدال، حدِ ميانِ افراط در طرد ديگران و تفريط در جذب مردم است ضمن اينكه اعتدال يعني راهي كه با همه انسان‌ها و مردم با ادب و احترام سخن بگوييم و پاسخي هم كه به آنها مي‌دهيم، توأم با ادب و احترام باشد.

توسعه بدون مردم امكان‌پذير نخواهد بود

روحاني گفت: توسعه كشور بدون مردم و حضور آنان و بدون واگذاري امور به مردم امكان‌پذير نخواهد بود. چنين عقل و خردي اين را هم به ما مي‌گويد كه كشور از آنِ مردم است و اين كشور هيچ صاحبي جز ملت ايران ندارد. رئيس‌جمهور خطاب به حاضران در اين جشن افزود: اين جشن، جشن ملت و مردمي است كه همه به آينده خود و كشورشان با اميد به صحنه آمده‌اند اما عده‌اي، ولو اندك، با ادوات و ابزار تبليغي فراواني مي‌خواهند اين اميد را در دل مردم كمرنگ كنند. بنابراين ما به همه آنهايي كه راهي را برگزيده‌اند كه با انتخاب مردم در تضاد است، اعلام مي‌كنيم و مردم نيز براي هميشه اعلام كرده‌اند كه خشونت و افراطي‌گري را قبول نداريم. روحاني ادامه داد: مردم در خرداد سال گذشته اعلام كردند «يك ملت، يك دولت و يك حكومت». مردم در همه صحنه‌ها گفتند كه هيچ گروه و جناحي حق ندارد انقلاب را به نام خود مصادره كند، هيچ جناح و گروهي حق اين را هم ندارد كه دفاع مقدس را به نفع جناح خود مصادره كند. همچنانكه هيچ جناح و گروهي حق اين را ندارد كه رهبري نظام را براي خود مصادره كند.

وعده‌هايمان به مردم را از ياد نبرده‌ايم و نخواهيم برد

رئيس‌جمهور خطاب به ملت ايران گفت: يك سال از روز بزرگ شما يعني روزي كه پاي صندوق‌هاي رأي رفتيد و انتخاب كرديد، گذشته است. 10ماه هم از روز ما يعني روزي كه دولت را تشكيل داده‌ايم، مي‌گذرد و ما در اين مدت هيچ‌گاه وعده‌هايي را كه به شما داده‌ايم از ياد نبرده‌ايم و نخواهيم برد. روحاني با بيان اينكه اقليت، محترم است همانطور كه اكثريت محترم است، تاکید کرد: اما اقليت حق ندارد به آنچه اكثريت تصميم گرفته بي‌احترامي كند. دولت به عنوان وظيفه، آنچه را به شما وعده داده است، دنبال خواهد كرد؛ البته از ديرباز به ما ياد داده‌اند كه الامور مرهونه باوقاتها. وي خاطرنشان كرد: يادمان باشد كه اگر مي‌خواهيم همه با ادب حرف بزنند، ما هم بايد با ادب با دنيا حرف بزنيم. رئيس‌جمهور با تاكيد بر اينكه قاطعيت، انقلابي بودن، ايستادگي و عزت به معناي استفاده از لحن ناسالم نيست و سخن ما سخن حُسن و حسن و راه ما نيز راه حُسن و حسن است، افزود: مگر ما چه گفته‌ايم كه برخي آشفته شده‌اند؟ ما گفتيم فرهنگ از آنِ مردم است و مردم بايد براي تعالي فرهنگ خود قدم بردارند. فرهنگ يعني آنچه ما با او زندگي مي‌كنيم و زندگي خواهيم كرد. مگر بناست كسي فرهنگ را در كپسول بريزد و نسخه‌اي بنويسد تا ما آن را از داروخانه‌اي خريداري كنيم؟ گويا عده‌اي هنوز در دوران حجر مي‌انديشند و فكر مي‌كنند.

با خشونت و افراط‌گري مبارزه مي‌كنيم

روحاني با تاكيد بر اينكه راه گذشته، بازگشتني نيست، تاكيد كرد: امروز در منطقه متاسفانه خشونت، آدم‌كشي، ترور و آوارگي را در ميان مردم مشاهده مي‌كنيم و ما به عنوان دولت جمهوري اسلامي ايران اين خشونت و ترورها را تحمل نخواهيم كرد و همانطور كه در سازمان ملل هم اعلام كرده‌ايم، با خشونت و تروريسم و افراط‌گري در منطقه مبارزه مي‌كنيم و البته دشمنان دنياي اسلام و منطقه بيكار ننشسته‌اند و زمينه‌هاي فراواني براي نزاع‌هاي طايفه‌اي و قومي آماده كرده‌اند و اين هوشياري ماست كه بايد مانع از آن شود. رئيس‌جمهور در پايان، بار ديگر پيام 24خرداد را پيام وفاق، اتحاد، محبت، در كنار هم قرار گرفتن و دنبال كردن اهداف بلند دانست و با اشاره به نشست خبري خود در روز 24خرداد گفت: من شرح آنچه در 10ماه پيش گذشته و همچنين برنامه‌هاي سال93 را ان‌شاءا... روز شنبه در مصاحبه مطبوعاتي اعلام خواهم كرد.

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذراید
 

اخبار و مقالات را از طریق ای میل دریافت کنید:
خبرنامه